ADD’DE GÜNEŞ İSTİFA ETTİ, BURMALI YENİ BAŞKAN OLDU

Yayınlanma Tarihi :
ADD’DE GÜNEŞ İSTİFA ETTİ, BURMALI YENİ BAŞKAN OLDU

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şube Başkanı A. Turan Güneş, genel merkez yönetiminin “şubeleri yok sayan tutumu, antidemokratik uygulamaları ve ADD’deki tek adam yönetimini” protesto etmek amacıyla görevinden istifa ettiğini açıklarken, Genel Başkan Hüsnü Bozkurt’u da istifaya davet etti. ADD Balıkesir Şubesi Güneş’in istifası sonrası toplanırken, Mahinur Burmalı’yı başkanlığa getirdi.

GENEL MERKEZE SERT ELEŞTİRİ

Geçtiğimiz Eylül ayında ikinci dönem için başkanlığa seçilen ADD Balıkesir Şube Başkanı A. Turan Güneş düzenlediği basın toplantısında, “ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un şubeleri yok sayan, şubelerle inatlaşan, ADD tüzüğünce oluşan kurulların çalışmasını engelleyen, GYK içindeki ayrıştırmacı, kayırmacı, antidemokratik tutumu, tek adam yönetimini protesto etmek amacıyla bugün itibariyle ADD Balıkesir Şube Başkanlığından istifa ediyorum. Sayın Hüsnü Bozkurt; özeleştirisini yapmaktan kaçındığı gibi yapıcı eleştirilere tahammülü olmaması, hakikati gösterenleri susturmak için elindeki gücü kullanmaya çalışması, dernek iç hukukunu engelleyici tavırları nedeniyle işin bu safhaya gelmesine sebep olmuştur” dedi.

“SÖYLEM VE EYLEM FARKLI”

Güneş açıklamasında şu örüşlere yer verdi:
“Bugüne kadar ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un demokrasi anlayışı, Atatürkçü düşünceye yakışmayan tutum ve davranışlarını dernek iç hukukunun tüm yollarını deneyerek dile getirdim. Dernek iç hukukuna göre izleyeceğim yollar bittiğinden; bu durumu protesto etmek ve benim eleştirel yaklaşımım nedeniyle Balıkesir şubemizin zarar görmesini engellemek amacıyla istifa ediyorum. Sayın Hüsnü Bozkurt’un hamasi nutuklarındaki Atatürkçü söylemleri ile dernek yönetimi içindeki antidemokratik eylemi bir değildir. GYK’dan başlayarak, dernek içi uzlaştırıcı değil ayrıştırıcı olmaya devam etmektedir. Eleştirilerden faydalı sonuç çıkarma yerine, eleştireni ezme duygusal davranışı içindedir. Bu yüzden kamuoyuna yansıyan yüzü ile dernek içi eylemsel yüzü farklıdır. ‘Kral çıplaktır’ bunu görüyorum ve tepki gösteriyorum.

“OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇAĞRISI “

“ADD Genel Başkanlığını Atatürkçü düşünce ve demokrasi düzleminde yapamamaktadır, kendisini ADD’nin selameti için istifaya davet ediyorum. Aynı nedenle ADD GYK üyelerini de olağanüstü kurultay kararı almaya davet ediyorum. Bir Atatürkçü haksızlığa ve hukuksuzluğa tahammül etmemelidir, bu kendi safında gibi görünen biri dahi olsa. Ben de tahammül edemedim, etmeyeceğim. Atatürk adının istismarına nerde olursa olsun karşı çıkacağım. Bu protestomun bir başka nedeni de; Sayın Hüsnü Bozkurt’un ve bundan sonra ADD yönetimine talip olacakların ‘kol kırılıp yen içinde kalmaması’ gerektiğini anlamaları ve bundan ders çıkarmalarını sağlama amacı gütmektedir. Bu nedenle gerçek Atatürkçülerin beni anlayacağını ve hoşgörü ile karşılayacağını umuyorum. İleriki günlerde yaptığı yanlışların hesabını ekranlarda kamuoyunun önünde soracağım. ”

YENİ ŞUBE BAŞKANI BURMALI

Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şube Yönetim Kurulu A. Turan Güneş’in istifası sonrası olağanüstü toplanırken, Mahinur Burmalı’yı başkanlığa getirdi.  Toplantıya ADD’nin önceki dönem başkanlarından Nuran Altınel ve İlhan Öner de katıldı. Güneş’in yerine yedek yönetim kurulu üyesi Fatma Özmelek getirildi.

ADD yönetiminde Burmalı başkanlığında  Gürkan Sarıçam (Sayman), Nevzat Babayiğit (Yazman) , Nurullah Barış Almar, Mehmet Karahan, Burç Özoğuz, Fatma Özmelek yer alıyor. Coşkun YAMAN ( balikesir24saat.com) 

YORUM YAP