ADALI EFE’NİN EN ÖNEMLİ MOTTOSU DOĞALLIK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

25 Ekim 2021 - 00:24

ADALI EFE’NİN EN ÖNEMLİ MOTTOSU DOĞALLIK

ADALI EFE’NİN EN ÖNEMLİ MOTTOSU DOĞALLIK
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2021 - 20:07

Sevgili Yasemin Zengin, Kuzey Ege sevdalısı, ölmez ağaç zeytinin peşinde koşan, yaşam boyu öğrenmeyi kendine misyon edinen girişimci bir kadın.

Kendisi her şeyden önce bir anne. Her anne gibi çocuklarına güzel bir gelecek bırakma çabası içerisinde. Onların sağlığını da düşünen Yasemin Hanım, girişimcilik ruhunu doğanın hizmetine sunmuş. Yaşadığı topluma karşı  bir sorumluluğu olduğunu unutmamış. Ailesinden kendine miras kalan kendi deyimiyle mucizevi zeytini bu düşünceleriyle buluşturmuş.

Şimdi gelin hep birlikte, Kazdağları’ndan Madra’ya uzanan hikâyesine konuk olalım.

Yasemin Zengin kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. Kazdağı ve Madra Dağı’nın eteklerinde yaşayan girişimci bir kadınım. Evliyim ve iki çocuk annesiyim. Efe isimli bir oğlum, Defne isimli bir kızım var. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde okudum. Ancak bu alanda ilerlemedim. Tekstil sektöründe ihracat alanında görev aldım.

Eşimle birlikte hedefimiz Kuzey Ege’ye yerleşmekti. Markamızı kurduktan sonra ilk olarak çiftçi kayıt sistemine üye oldum. Balıkesir Üniversitesi Yüksek Meslek Okulu Zeytincilik Bölümü’nde eğitime katıldım. Eşimle birlikte yeni bilgiler edinmek için tadım ve benzer uluslararası sertifikalı eğitimlere katılıyoruz. (Bu arada 2. seviye tadımcıyız.) Türkiye Eğitim Akademisi ‘nde Kozmetik Eğitimi’ni başarıyla bitirdim. NAHA Level 1 Aromaterapistim.

ADALI EFE’NİN DEDESİ  (Dedemiz, babamız, mentorumuz engin bilgisi ve daima gülen yüzü ile bu günlere gelmemizi sağlayan “Adalı” Erol Önemlioğlu’nu 9 Temmuz 2019 günü kaybettik)

Adalı Efe’nin hikâyesi nasıl başladı?

Midilli göçmeni rahmetli babam, 7 kuşak zeytincilikle uğraşan bir aileden geliyor. Markamızın “Adalı” lakabı buradan geliyor. Ben ve eşim geçmişimizden gelen bu mucizevi zeytin meyvesini bizden sonra çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara aktarılmasını kendimize misyon edindik. Ve dedik ki; ‘’Zeytin bütün ağaçların ilkidir.’’

Zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere Kuzey Ege’nin diğer doğal ürünlerini de kapsayan geniş bir ürün yelpazesine sahipsiniz. Ürün çeşitleriniz nelerdir? Adalı Efe ürünlerini, neden tercih etmeliyiz?

Toprağımız ve coğrafi konumumuz itibari ile çok önemli bir yerdeyiz. Kendi zeytinliklerimiz ve topraktan hasada her aşamasını takip ettiğimiz bir işletmeye sahibiz. Teknik ve donanımlı kadromuzla 12 ay boyunca tesisimizde zeytinimizi işliyoruz. Ürünlerimiz, zeytinyağı çeşitlerimiz, salçamız, karadut suyumuz, karadut pekmezimiz, çilek reçelimiz, nar ekşimiz, elma sirkemiz, zeytin yaprağı çayımız, meşe balı, orman balı çeşitlerimizle tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. İyi tarım uygulamalarımız, helal sertifikamız, GMP ile sektörün öncülerinden olmaya devam edeceğiz. Standartlarımızı her gecen gün yeniliyoruz bireysel ve şirket çalışanlarımızın donanımlı olması için eğitimlerimizle perçinliyoruz.

Zeytinyağının kalitesini hangi kriterler belirliyor? Bu ürünleri alırken ve tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? 

En önemlisi duyusal değerler, aroma ve polifenol göstergesi yakıcılık seviyesi. Zeytinyağını anlamanın en kolay ve geçerli yöntemi tatmak ve koklamaktır. Mutlaka taze bitki meyve kokuları ve tadı almalısınız. Kötü bir zeytinyağı maalesef toplumumuzda alışılmış olmasına rağmen aslında çok kolay ayırt edilebilir. Tüketiciler zeytinyağı alırken markalı işletme, işletme kayıt numarası olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Markalaşma sürecinde ulusal ve uluslararası kalite yarışmalarının etkisi nedir? Adalı Efe olarak aldığınız ödüller var mı?

Ulusal özellikle uluslararası kalite yarışmaların etkisi markamızı iç ve dış pazarlarda tanıtırken kalitemiz hakkında referans olmaktadır.

Aldığımız ödüllerin bazılarını şöyle sıralayabilirim.

2018 IOOC Londra Altın madalya

2018 ITQI Belçika *** (3 yıldız) üstün lezzet ödülü

2019 Olive Japan, Gümüş madalya

2020 EVO IOOC İtalya, altın madalya

2020 JOOP Japonya, altın madalya

2021 yani bu yılda ilk ve tek uluslararası yarışması olan ANATOLIAN 2021 katılıyoruz.

Pandemi döneminde doğal ürünlere olan ilgi katlanarak arttı. Doğal kozmetik ürünlere yönelişiniz de bunun etkisi oldu mu?

Bölgemiz doğal zenginlikleri ile bir hazine yatağı. Bu ürünleri en doğal ve en saf haliyle müşterilerimize ulaştırmak istiyoruz.  Doğal kozmetik de bunun bir parçası. Doğallığın önemini insanlık olarak fark etmeye başladığımızı düşünüyorum. Pandemi dönemiyle bu daha da arttı. Günümüzde sentetik, koruyuculu ürünler maalesef çok fazla ve sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Biz doğanın bize verdiği tüm şifalı güzellikleri kendi zeytinyağımız, değerli sabit yağlar ve aromaterapinin gücüyle birleştirdik. Doğallık en önemli mottomuz.

Vegan yenilebilir kozmetik nedir?

Ürünlerimizin vegan oluşu, hem hayvanlar üzerinde deney yapılmadığı (cruelty free) hem de hayvansal içerik kullanmadığımız anlamına geliyor. Biz Oleum Eternum ailesi olarak doğayı, hayvanları çok seviyoruz. Hayvan dostlarımızın işkencelerle testlere tabi tutulmasına son derece karşıyız.

Yeni markalarınız ve ürünleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Bildiğiniz gibi biz başlarken, markalarımızın kuruluşundaki düşüncemiz, ADALI EFE; oğlumuz, zeytinyağı ve doğal gıda, ADALI DEFNE; kızımız doğal kozmetik, sabun içindi. Adalı Defne çatısı altında Oleumeternum ve Oliozon markalarını oluşturduk. Edremit Körfezi’nin eşsiz doğasında yetişen zeytinlerimizden topladığımız ve özenle işlediğimiz uluslararası ödüllü zeytinyağımızla Kazdağı ve Madra Dağı’nın şifalı bitkilerini buluşturduk. Sektörde ki farkımız; Sağlık Bakanlığı kayıtlı olmamız, vegan, dermatolojik testlerden geçerek, MSA laboratuvarında ve özel bir üniversite de testlerimizi yaptırarak sertifikalandırdık. GMP ve ISO sertifikalı, kozmetik alanında uzman kimyagerimiz, tıbbi aromatik bitkiler eğitmenimiz ile birlikte çalışıyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkilerimizi kendi zeytinliklerimizde yetiştiriciliğini yaptığımız gibi tesisimizde de arazimizde örnek bir botanik bahçemiz şu an hali hazır durumda.

Zeytin ile başlayan serüveniz cilt bakım ürünleriyle devam ediyor. Geleceğe yönelik başka projeleriniz var mı? Son olarak neler söylemek istersiniz?

Zeytin bizim için sonsuz bir aşk, çok şükür ki arzu ettiğimiz gibi gidiyor. Tesisimizdeki arazimizde bir botanik bahçemiz var. Müşteri ve ziyaretçilerimize açık olacak şekilde planlıyoruz. Yine tesisimizde, pandemi dönemi sonrası yapmayı düşündüğümüz atölyeler, workshoplar, eğitimler planlıyoruz. En kısa zamanda organik kurutulmuş meyveler, gıdalar, bitki çaylarımızı ve yine bu bölgemize ait çeşitli ürünleri işlemeyi ve ürün gamımıza eklemeyi planlıyoruz.

Son olarak, Adalı Efe ve Adalı Defne ailesi olarak müşterilerimizi ve ziyaretçilerimizi zeytin çayımızı içmeye tesisimize ( Bahadınlı Mahallesi 10700 Burhaniye/Balıkesir ) bekliyoruz. Herkese sağlıklı, huzurlu ve sevgi dolu günler dilerim.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.