DOLAR31,1314% 0.08
EURO33,8243% 0.05
STERLIN39,4939% 0
FRANG35,3822% 0.1
ALTIN2.034,85% 0,14
BITCOIN1.750.1088.109

“99 YIL ÖNCEKİ RUHA BUGÜN DE SAHİBİZ”

Yayınlanma Tarihi :
“99 YIL ÖNCEKİ RUHA BUGÜN DE SAHİBİZ”

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yılı Balıkesir’de coşkulu törenlerle kutlandı. Zafer Bayramı’nda bağımsızlığımızın simgesi sancağımız ayakta selamlandı, kahraman askerlerimiz ve gazilerimizin geçit töreni törene katılanları duygulandırdı. Günün anlam ve önemini belirten  konuşmayı  Öğretmen Yüzbaşı Muhammet Mızrakçı,  Türk Ordusunun; ordu-millet ilkesini benimsemiş, Türk Milleti’nin ordusu olduğunu vurgularken, ” Şu unutulmasın ki millet olarak bundan 99 yıl önce Dumlupınar’da aziz şehitlerimizin mübarek kanlarını akıtarak vermiş oldukları destansı mücadele ruhuna bugün de sahibiz. 30 Ağustos Zaferi özellikle bugün ülkemizin birliğine, dirliğine, bu topraklardaki varlığına kast eden terör örgütleri ve onların dış destekçileri için ders olmalıdır” dedi. 

30 Ağustos Zafer Bayramı sabah 09.00’da  Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ve Vali Hasan Şıldak’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
Kutlama törenleri  Kuvayi Milliye Meydanı’nda  yapıldı. Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Vekili Bakım Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bakım Albay Dr. Tayfun Türkoğlu ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tören alanındaki  halkın ve protokolün bayramını kutladı.

Öğrencilerin şiirler ile renk kattığı törende günün anlam ve önemini belirten  konuşmayı  Öğretmen Yüzbaşı Muhammet Mızrakçı yaptı.   Mızrakçı “30 Ağustos, Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’  parolasıyla şahlanan bir milletin neleri başarabileceğinin, bağımsızlık ve onuru için neleri göze alabileceğinin en açık ispatıdır. Bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti işgale açık hale getirilmişti. Ancak Türk Milleti bu duruma sessiz kalamazdı. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan destansı bağımsızlık mücadelesi aziz milletimizin yokluklara rağmen sahip olduğu tüm imkanları seferber ederek donattığı ordumuz sayesinde 30 Ağustos’ta zaferle taçlanmıştır. Bu zaferle Yüce Türk Milleti en zor koşullarda dahi mucizeler yaratabildiğini, istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ispat etmiştir.” dedi.

Şanlı Türk tarihinde Ağustos ayının  zaferler ayı olarak bilindiğini anımsatan Yüzbaşı Mızrakçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malazgirt Zaferi, Çaldıran Savaşı, Mercidabık Zaferi, Belgrad’ın Fethi, Mohaç Zaferi ve 30 Ağustos Zaferinin kazanılması zaferler ayı söyleminin en güzel kanıtıdır. Nasıl ki Sultan Alparslan 26 Ağustos 2071 Malazgirt Meydan Muharebesi neticesinde kazanılan zaferle Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu tescillemişse Başkomutan Mustafa Kemal Paşa da yine bir 26 Ağustos günü başlayan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandırarak tüm dünyaya bağımsızlık duygusunun yüceliğini göstermiştir. Bu zafer ile devletimizin yeniden inşa süreci başlatılmış ve ilelebet payidar kalacak yeni Türk Devleti’nin temelleri burada atılmıştır.”

“TÜRK MİLLETİNİN ORDUSUYUZ”

“2 bin yıllık ordu geleneğine sahip, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Akdeniz’e, Rumeli’ye coşup sellercesine akan, gücünü aziz milletimizin sevgi ve desteğinden alan Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bugün de bayrak, vatan, devlet ve millet için ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla aziz vatan toprağının hudut boylarında, üs bölgelerinde, karakollarında, harekat bölgelerinde ve uluslararası barışı korumak maksadıyla dünyanın birçok yerinde özveri ve üstün vazife anlayışıyla görevini yerine getirmeye devam etmektedir. Çünkü Türk Ordusu; ordu-millet ilkesini benimsemiş, Türk Milleti’nin ordusudur. Şu unutulmasın ki millet olarak bundan 99 yıl önce Dumlupınar’da aziz şehitlerimizin mübarek kanlarını akıtarak vermiş oldukları destansı mücadele ruhuna bugün de sahibiz. 30 Ağustos Zaferi özellikle bugün ülkemizin birliğine, dirliğine, bu topraklardaki varlığına kast eden terör örgütleri ve onların dış destekçileri için ders olmalıdır. 15 Temmuz menfur darbe girişimi karşısında milletimizin ortaya koyduğu tavır bu topraklarda Büyük Taarruz ruhunun ne kadar diri olduğunun en güzel göstergesi ve kanıtıdır”

Tören sonunda Vali Hasan Şıldak ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bayrama asker kıyafetleriyle katılan çocuklarla fotoğraf çektirerek çeşitli hediyeler verdi.

Törenlere CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, AK Parti milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur,  askeri ve mülki erkan, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar  katıldı. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP