DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.625.0930.925

ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’E GELİŞİNİN 100. YILI BURUK KUTLANDI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’E GELİŞİNİN 100. YILI BURUK KUTLANDI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e ilk defa gelişinin 100. yıldönümü Kahramanmaraş merkezli büyük deprem nedeniyle buruk kutlandı. Vali Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da deprem bölgesinde görevlendirilmesinin ardından etkinlikler Tren Garı’nda Atatürk’ün temsili olarak karşılanması ve Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunumu ve saygı duruşu ile sınırlandırıldı. Panel, konser gibi etkinlikler kar ve deprem nedeniyle iptal edildi.

6 Şubat 1923’de Balıkesir’i ziyaret eden Atatürk’ü temsil eden Türk bayrağını getiren gaziler bayrağı öperek Vali Yardımcısı Mustafa Çek’e teslim etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin yaparken, depremde vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diledi.

Atatürk’ün 100 yıl önce bugün Balıkesirliler tarafından büyük bir coşku ile karşılandığını belirten Şahin, “Balıkesirliler bu güne kadar her daim Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, Atatürk’ün hedeflerine sadakatle bağlı olmuşlar Devletimizin bekası, milletimizin bölünmez bütünlüğü, ezanların susmaması, ay yıldızlı bayrağımızın özgürce dalgalanması için çabalamışlardır. Bundan sonra da aynı çizgi de çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Şahin konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:
“Bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Paşa İzmir’den gelen tren ile ilimize ilk defa teşrif etmişti. Balıkesirli hemşerilerimiz Gazi Paşa’yı şu anda bulunduğumuz yerde büyük bir coşku ile karşılamıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Balıkesirlilerin evlerinden getirdikleri halıları serdikleri, taklarla süsledikleri Milli Kuvvetler Caddesinden geçerek hemşerilerimizi selamlamış, şu anda Kuvayı Milliye Müzesi olarak kullandığımız Belediye Binasından onuruna düzenlenen geçit törenini izlemiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa bu ziyaretinde Balıkesir tarihi, Devletimiz ve Milletimiz için son derece önemli olan biraz önce okunan Balıkesir Hutbesini Zağnos Paşa Camisinde irat etmişti. Bu tarihi konuşma gerek devlet hayatımız gerekse dini hayatımız için son derece önemli ilkeleri içermektedir.”

“Balıkesirliler tarih boyunca devletine ve milletine sadakat ve aşkla hizmet eden kahraman, fedakar ve çalışkan insanlardır. Bundan 700 yıl önce Karesi oğulları Osmanlı Beyliğinin Cihan Devleti olabilmesinin yolunu donanması ile birlikte Osmanlı Beyliğine katılarak açmışlardır. Bundan 100 yıl önce bu sefer Anadolu işgal edilince Alaca Mescitte toplanarak, kararlar almış ve ilk defa Kuvayı Milliye ateşini yakmışlardı. Daha sonra Gaz Mustafa Kemal Paşa’nın başlattığı İstiklal Mücadelesine katılarak önce bağımsızlığımızın kazanılması daha sonra Cumhuriyetimizin kurulması için bütün varlığı ile fedakarca mücadele etmiş ve Cumhuriyetimizin temel mihenk taşı olmuşlardır. Balıkesirliler bu güne kadar her daim Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, Atatürk’ün hedeflerine sadakatle bağlı olmuşlar Devletimizin bekası, milletimizin bölünmez bütünlüğü, ezanların susmaması, ay yıldızlı bayrağımızın özgürce dalgalanması için çabalamışlardır. Bundan sonra da aynı çizgi de çalışmaya devam edeceğiz. ”

“Balıkesirliler 700 yıl önce nasıl Cihan Devleti Osmanlı İmparatorluğunun en önemli unsuru olmuşsa, 100 yıl önce nasıl Kuvayı Milliye ateşini yakmışsa bu günde Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının birinci yüzyılından daha nitelikli olabilmesi için, ikinci yüzyılının Türkiye Yüzyılı olabilmesi için her türlü fedakarlığı her türlü çalışmayı yapacaktır.
Balıkesir bir Kuvayı Milliye şehridir. Balıkesir İstiklal Madalyasını hak etmiş bir şehirdir.
Böylesi kahraman, fedakar ve çalışkan bir şehrin Belediye yöneticisi yani hizmetkarı, bu şehrin bir mensubu yani Balıkesirli olmaktan onur duyuyoruz.”

Tren Garı’ndaki törenin ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu. Törene protokol üyeleri ile siyasi partilerin il başkanları katıldı.  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP