DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

YILMAZ DA MAHKEMEYE GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi :
YILMAZ DA MAHKEMEYE GİDİYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tüm itirazlara karşın lunapark alanını bir kez daha ihale ederken, 52 milyon 50 bin liralık satışı da onayladı. İhaleye bir şirketin girmesini muhalefete bağlayan Yılmaz, kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla CHP İl Başkanı Serkan Sarı hakkında dava açacaklarını açıkladı. Yılmaz,  ” 15-20 talipli girecekken, ihaleye giren sayısını azaltmanın da bir kamusal suç olması lazım. Elinde hiçbir şey yok, sürekli burayla ilgili propaganda yaparak ‘sattırmayız da sattırmayız’ diyorlar. Satıldı…Verin mahkemeye. Ama biz de sizi mahkemeye veriyoruz. Çünkü gerçekten bu ihaleye girecek insanların hepsini ürküttünüz, korkuttunuz” dedi. 

YILMAZ’DAN POLEMİKLERE ARAZİNİN TARİHÇESİ!

Başkan Yılmaz’ın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşma şöyle:

“Lunapark arazisi olarak adlandırılan arazi ile ilgili yeterince kimsenin bilgisi olmuyor. Neyi, neden yaptığımızla ilgili de şehirde gereksiz bir polemik dolaşıyor. Bu arazi bize ait olmayan, Hazineye ait bu yer 1994 yılında Kültür Bakanlığı’na tahsis ediliyor. Burada Kültür Sitesi inşaatı başlıyor. Fakat o dönem siyasi istikrarsızlıktan mı bakanlığın ödenek ayırmamasından mı diyelim kaba inşaatında bırakılıyor. 25-26 yıl boyunca bu halde kalıyor. Devlet bizden hastane arazisi istiyor. Balıkesir Belediyesi şu anda Şehir Hastanesi’nin yapıldığı yeri Ziya Tan döneminde Et Balık Kurumundan devralmış, buradan 60 dönümlük bir kısmı bölüyor. Maliyedeki iki yer karşılığında biri mezbahanın olduğu SGK’ya devrettiğimiz ikincisi de burayı(lunapark alanı) takas yapıyor. Yani bir arsasını verip, yerine iki arsa alıyor. İsmail Ok döneminde bu iş gerçekleşiyor. Belediye bu araziyi değerlendirmek üzere Kültür Bakanlığına ‘Biz buradaki kültür lekesini kaldıralım, Avlu’ya, Çamlığa koyalım,  bunu onaylayın’ diye yazı yazıyor. Bu da 2015-2016 yıllarında yapılıyor. 2017 yılında söz konusu arsa  ticaret+konut olarak lejantı tamamlanacak şekilde imara açılıyor.”

“YA ALTINA DÜKKAN ÜSTÜNE KONUT YAPACAĞIZ, YA DA BUNU SATACAĞIZ”

“Yeşil alanı, her şeyi planlanmış 2017 yılında hepsi geçmiş ve şu anda biz burayı değerlendirmek istersek kendimiz ya altına dükkan üstüne konut yapacağız ya da bunu satacağız. Sattığımız adam kendine verilen yetkiyle bunu yapacak. Şimdi ‘burayı meydan yapalım’ diyen arkadaşlar; biz belediye meclis üyesiyiz veya ille ilgili siyaset yapmanın bir sürü yolu var. İlla Büyükşehir’in yaptığı işleri tercih eden il başkanları var. Yani Balıkesir’de bir iş yapılıyor. Yahu siyaset yapmanın bin tane yolu var. Belediyenin alacağı, satacağı yerle ilgili il başkanlarının bütün gününü belediyenin yaptığı işler almış. Arkadaşlar biz şehre gerçekten zarar verecek hiçbir kararın altına imza atmayız. Burada meclisimizle beraber konuları değerlendiriyoruz. Ama sadece meclisimizle değil bütün STK’larımızla, Kent Konseylerimizle, iş dünyasıyla değerlendiriyoruz.”

“BİRİLERİNİN KAZANDIĞI BİR MAHKEME VAR MI? BİZ AYIPLI BİR İŞ Mİ YAPIYORUZ?”

“Bir yer açık artırmayla satılacak. Sürekli ‘sattırırım, sattırmam’, ‘mahkemeye veririm, vermem’ tartışmaları oluyor. Burasının alt yapısı tamamen yasal, her şeyi var. Ben Yücel Yılmaz olarak bir iş insanı olsam, belediyede böyle bir yer satılıyor olsa, almaya niyetim olsa, birileri bu kadar muhalefet edip, ‘mahkemeye vereceğim’ derse sanki aldığımızda birileri bize gider yapar, hakaret eder, sonradan siyasi sıkıntı yaşatırlar diye almam. Kamuyu zarara uğratıyorsunuz. Birilerinin kazandığı bir mahkeme var mı? Biz ayıplı bir iş mi yapıyoruz? Bununla ilgili meclis saatine kadar bize ulaşan bir tebligat yok. Şimdi mahkemeyi kazanan kim var? Yani kim kazanmış?”

“BİZ SİZİ MAHKEMEYE VERECEĞİZ”

“Yani bir şehrin malı satılırken 15-20 talipli girecekken, giren sayısını azaltmanın da bir kamusal suç olması lazım. Elinde hiçbir şey yok, sürekli burayla ilgili propaganda yaparak ‘sattırmayız da sattırmayız’ diyorlar. Satıldı…Verin mahkemeye. Ama biz de sizi mahkemeye veriyoruz. Çünkü gerçekten bu ihaleye girecek insanların hepsini ürküttünüz, korkuttunuz, çekindirdiniz diye bir izlenim var bende. Balıkesir hepimizin yaşadığı bir yer, yaşamaya da devam edeceğimiz bir yer. Bu tür konularda konuya hakimiyeti olmayan arkadaşlar biraz araştırsın. Yani araştırmadan burada söylediğiniz sözler sanki o anlık sizlere zaman kazandırdı, siyaset yaptırdı, haklı çıkardı gibi gösterebilir. Biz ‘Paşa Caminin avlusunu satıyorduk’. Bunu birileri TBMM’de söyledi. Şimdi ne oldu? Ben mi rezil oldum, O mu rezil oldu? Alın işte Vakıflara mal emanet edildi, orası meydan oldu. Şimdi de ‘betonarmeye döndürmeyiz’ diyorlar. Yahu oranın zaten imarı var arkadaşlar. Herkes bir şey konuşuyor, konuştuğumuza sahip çıkalım.”

“HANGİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ YER SATMIYOR”

“Siyaset yapacaksanız eleştirilecek bir sürü şey var. İl başkanlarımıza tavsiye ediyorum; Balıkesir’de siyasetin yolu bu şehrin hepsine kucaklayıcı bir şekilde hizmet veren Büyükşehiri gündeme getirerek siyaset yaparsanız bir yere varamazsınız. Zaten haksız çıkarsınız, kaybedersiniz. Siyaset yapacaksanız bir sürü politika konuları var. Bunları anlatın. Ama Büyükşehir’in satışıyla ilgili bütün gazetelerde açıklamalar, yürüyüşler, pankartlar var. Elinizde biri done varsa benimle paylaşın. ‘Yücel Bey bunu satamazsınız gerçekten böyle bir problem var’ deyin. Hiçbir problem yok, sanki arkamıza da alıyoruz birilerini gidiyoruz. Burası  bir an önce satılsın ben Bandırma’ya, Ayvalık’a, Bigadiç’e, Dursunbey’e, Kepsut’a da hizmet edeyim. Çünkü burası illaki satılacak. Hangi belediye başkanımız yer satmıyor?”

“MAHKEMEYE VEREMEYECEKSİNİZ, ÇÜNKÜ YASAL İŞ YAPIYORUZ”

“Satarken ki süreç içerisinde şunlara dikkat edin başınız ağrımasın veya böyle böyle yapalım ama ucuza gitmesin. Bir taraftan birileri ‘ucuza gitmesin’ diyor, birileri de alırsa ‘bak burayı mahkemeye vereceğiz’ diye dışarıdan piyasanın algısını bozuyorlar. Biz bir yer satarken ki süreç içerisinde lütfen bu şehri seviyorsanız ‘mahkemeye vereceğiz’ diye engel olmayın. Verebiliyorsanız verin mahkemeye. Veremeyeceksiniz mahkemeye, ret yiyeceksiniz. Çünkü belediye en doğal hakkını kullanıyor, yasal bir iş yapıyor, ihaleyle satıyor.”

“BİR ŞEY ÇIKARSA BİZE BİR ŞEY OLMAYACAK, İMZAYI MEMUR ARKADAŞLAR ATIYOR”

“Orada her şey bitmiş inşaat yapılacak. Biz mi yapacağız? Hayır. Biz burayı değerinde, ederinde satacağız. Keşke 3-5 tane daha firma girseydi, bu giren firmalar kendi içerisinde 2-3 milyon rekabetini yapsaydı, biz daha fazlaya satsaydık Susurluk’un, Bigadiç’in, Kepsut’un başka bir problemini çözseydik. Şimdi tekrar tekrar bu ihaleye çıkılır mı? Giren arkadaşa hayırlı uğurlu olsun. Parayı ödeme taahhüdünde bulundu, ödemesini yaptığında borcunun tamamı bittiğinde tapusu üstüne geçecek. Ama bu ‘mahkemeye vereceğiz’ diyenleri hangi delille kim gaza getiriyor. İmzayı ben atmıyorum ki siyasi bir taraf imza atmıyor ki memur arkadaşlar atıyor. Bir şey çıkarsa da bize bir şey olmayacak, o arkadaşlar atıyor imzayı… Bu ihale ilgili anti propaganda yapanları mahkemeye vereceğim.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

CENKHAN SANDIKCIOĞLU2 Şubat 2022 / 15:20Cevapla

1. Balıkesir\′in tüm ovaları,
2. Tüm yeşil alanları,
3. Hasan Baba Çarşısı,
4. Şehir Sineması,
5. Eski SSK binası alanı,
6. Yeni Çarşı alanı,
7. Battı çıktı, Bandırma caddesi,
8. Bahçeli Evler Mahallesi,
9. 52 evler
10. Avlu ticaret alanı,
11. Çamlık Tepesi,
Aklınıza neresi gelirse gelsin, Türkiye\′nin en kötü imar durumu olan kenti haline gelmesi için, yöneticilerin tamamı akıl almaz şekilde, çalışıp çabalayıp, bu DURUMU YARATTILAR. KİMLER VARDIR BU YÖNETİCİLERİN İÇİNDE, Her düşünce yapısında olan, sivil veya asker kökenli olanlar ile sağcı veya solcu profilindeki herkes. Diyorsunuz ki, son yapılan garabet uygulama, o tarihe kadar yapılanların üzerine \” TÜY DİKTİ \” Yanılıyorsunuz, bir süre sonra bir de bakıyorsunuz, öyle bir iş yapılıyor ki, bırakın tüy dikmeyi, bu kadar da kötüsü olmaz, diyebileceğiniz yeni bir iş daha yapılmış. İşte bu durum, günümüzün son uygulaması tam da bunun gibi bir olay. Ali Hikmet Paşa Meydanına çakılacak bir kazığa bağladığınız 500 metrelik bir ipin çevrelediği bir alan içinde, hala tepinip duruyoruz. Bir türlü bu demir kafesi, parçalayıp, dışarı çıkamıyoruz. Şimdi, sıra, eski antrenman sahası olan, halen otopark olarak kullanılan, nefes alabileceğimiz son arazi parçasına gelmiş,
Şehrimiz istediğiniz kadar kör kuyuların dibine düşürülsün, insanlar ve araçlar, adeta hareket edecek yer bulamaz hale gelsin, hiç bir durum, ders olmuyor ve MİNİCİK KENTİMİZ, DAHA DA KÖTÜ hale getirilebilecek, durumu yaratmakta,büyük beceriler gösteriyoruz. Bu fuar alanı da satılmış ve buraya inşaat yapılarak, tamamen BETONA GÖMÜLECEKMİŞ. YUKARIDA SAYILANLARIN HİÇ BİRİ, modern şehircilik uygulamaları bakımında kabul edilemez. Her bir yöneticimiz, zamanı geldiğinde, insanların hiç bir nefes alabilecek hava sahası ile bir adım bile atamayacak durum oluştuğunda, iş işten çoktan geçmiş olacak. YAŞAYANLAR GÖRECEKLER. ve her bir kötü betonlaşma, imzası olanların isimleri ile anılacaktır. Rahmetli Adnan Menderes\′i anımsatalım, Demiştir ki, \” …sizler ne kadar düşüncesizsiniz, hazır bu alanın tamamı yanmışken, bu fırsatı değerlendirip, niçin, ÇAMLIK TEPESİNE KADAR BİR BULVAR YOL AÇMADINIZ ?.\” ÇOCUKTUM O ZAMANLAR, OLAYI DÜN GİBİ ANIMSIYORUM. Hala AZABINI ÇEKMİYOR MUYUZ, ALLAH AŞKINA…
YENİ BETONLAŞMA ALANINIZ KUTLU OLSUN… (!…)