DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

“LUNAPARK ALANI SATIŞINDA BELEDİYE ZARAR ETTİ”

Yayınlanma Tarihi :
“LUNAPARK ALANI SATIŞINDA BELEDİYE ZARAR ETTİ”

Balıkesir’de yaklaşık iki yıldır gündemde olan lunapark alanı, 52 milyon 50 bin liraya Gold Money Kuyucumculuk Limited Şirketine satılırken, tartışmalar bitmek bilmiyor. İyi Partili Ömer Öztürk, bir önceki ihaleye dikkat çekerken, belediyenin zarar ettiğini iddia etti. Meclis üyelerinin ihaleyi izlemesine izin verilmemesi de tepki topladı.

Lunapark satışı Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında da gündeme geldi. Tüm Balıkesir’in faydalanabileceği bir arazinin bir kişiye satılmasının doğru olmadığını savunan Susurluk Belediye Meclisi üyesi İYİ Partili Ömer Öztürk, lunapark ihalesine bir kişinin katıldığını ve gerekli rekabetin de oluşmadığını da vurguladı. Ardından Başkan Yılmaz’ın bir önceki ihalede olduğu gibi ihaleyi iptal etmesini istedi. Başkan Yılmaz ihaleyi onayladığını açıklarken, Öztürk bu kez “Ben o zaman mahkemeye gidebilirim” dedi.

Lunapark ihalesinin 6 Ağustos 2019’da yapıldığını ve 23 milyon 400 bin liraya satıldığını, fiyatı az bulan Yılmaz tarafından ihalenin iptal edildiğini anımsatan Öztürk,”Bunu dolar bazına vurduğumuz zaman 4 milyon dolar yapıyor. Metrekareye bakarsak 7 bin 114 m2. Dün satışı yapılan yer ise 8 bin 270 m2. Bugünün dolar kurunu 13.5 liradan hesaplarsak belediyemiz burada 13.5 milyon lira zarar etmiştir. Bu kararı tekrar düşünmenizi isteyeceğim. Tekrar ihaleye çıkarın diyeceğim ama biz ihaleye çıkarılmasına da karşıyız, çünkü bu arazide tüm halkın faydalanabileceğibir sosyal tesis olacağına inanıyoruz” dedi.

ÇELEBİOĞLU- KÜÇÜKKAPTAN KAPIŞTI

Bigadiç Belediye Meclis üyesi İYİ Partili Özgür Çelebioğlu ise , Belediye Meclisi üyelerinin ihale salonuna alınmamasını eleştirirken, ” Biz meclis üyesi olarak ihaleyi izlemeye geldik geldik, ama salona alınmadık. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Burası Balıkesir halkının, bizi halk seçti, sonuçta ben de ihaleyi izleyebilmeliyim. Ben burada ses çıkarırsam, gürültü yaparsam, ihaleye müdahale edersem haklısınız” dedi.

Genel Sekreter Mustafa Küçükkaptan’ın “İhale salonu siyasi şov yeri değildir.” sözleri ise bir anda ortamı gerdi. Çelebioğlu, “Ben oraya bir siyasi partinin temsilcisi olarak gelmedim, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinin bir üyesi olarak oraya geldim” karşılığını verdi. Küçükkaptan’ın “Giremezsin. İhale Komisyonu ne derse o olur” sözlerine de tepki gösteren Çelebioğlu, “Siz Balıkesir Meclisinden daha mı üstünsünüz” dedi. Küçükkaptan’a Çelebioğlu ile birlikte çok sayıda meclis üyesinin de tepki gösterdiği gözlendi.

“YETKİ KOMİSYON BAŞKANINDADIR”

Meclis Başkanı da olan Yılmaz ise kendisinin de ihaleye girmediğini söyleyerek ortamı yumuşattı. Yılmaz “İhale tehlikeli bir yerdir. Kaşını gözünü oynattın diye ihaleye fesat karıştırdın derler. İhaleye dışarıdan insan alınmaz, sadece ilgili söz sahibi insanlar alırlar. Ben de girmiyorum ihaleye. Belediye binası da olsa Komisyon Başkanı tek yetkilidir. Seyirci kısmı alınıyorsa onlar da alınır ama ihanelinin bir prosedürü vardır. Biz geldik ihaleye girdik dediğinde o mümkün değil. Alınabilir ama yetki komisyon başkanındadır. Bu konuda video yapılıp, bir gün önceden yayınlanıyorsa, yer gösteriliyorsa İYİ Parti’nin logosu kullanılıyorsa, buradan bir siyasi rant elde edilmeye çalışılıyorsa herhalde müsade edin biz de başkanız seçilmişiz o da genel sekreter. Kanunun verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanır. Meseleyi büyütmenin manası yok. Siyaseti bilerek yapmamız lazım. Biz bunlardan kaybetmiyoruz, kazanıyoruz. ”
İYİ Parti Grup Sözcüsü Metin Özpınar da Ömer Öztürk gibi dolar kurunun dikkate alınmasını, ilk ihale dikkate aındığında 66 milyonluk bir değere satılması gerektiğini, belediyenin yaklaşık 14 milyon lira zararı olduğunu, ihalenin iptal edilmesini  istedi. Ancak Yılmaz bu öneriyi de dikkate almadı.  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP