DOLAR31,1340% 0.08
EURO33,8286% 0.06
STERLIN39,4997% 0.01
FRANG35,3792% 0.1
ALTIN2.035,31% 0,16
BITCOIN1.754.3098.108

EDEBİYAT DOSTLARI OKUMA YURDU’NDA BULUŞACAK

Yayınlanma Tarihi :
EDEBİYAT DOSTLARI OKUMA YURDU’NDA BULUŞACAK

Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği’nin (BAYŞAD) öncülüğünde açılan Okuma Yurdu’nda edebiyat dostları buluşacak. Dumlupınar Mahallesi Ulus Sokak’taki tarihi binada hizmet veren Okuma Yurdu Kitap Kahve’nin açılışına katılım yoğun oldu.  

“KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİ BALIKESİR’E YAKIŞIR BİR PROJE”

BAYŞAD Başkanı Gülçin Savaşaneril Yurdakul, açılışta yaptığı konuşmada tarihi kahramanlıklarla dolu Kuva-yi Milliye Şehri Balıkesir’e yakışır bir projenin açılışını gerçekleştirmenin Okuma Yurdu Kitap Kahve’nin Balıkesir’e kazandırılmasının haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bir yıl önce gerçekleşen genel kurulda dernek başkanlığına seçildiğini anlatan Savaşaneril Yurdakul, dernek olarak pandemi sürecinde yönetim olarak durmak istemediklerini, Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’e yakışır bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını belirtti.

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

Gülçin Savaşaneril Yurdakul, konuşmasında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençleri Destekleme Proje programı kapsamında bu projeyi bakanlığa sunduklarını projenin bakanlık tarafından desteklenmeye layık görüldüğünü ifade etti.

Projeyi hazırlamada desteklerini esirgemeyen protokol üyelerine teşekkür eden Savaşaneril Yurdakul, “Binamız tarihi eserdir. Biz istedik ki; nasıl okuma yurdunda mebusumuz burada şehit ailelerinin çocuklarına ders verdiyse, ilgili fan ürettiyse bizler de Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği olarak o mihmandarlığa soyunmaya azim ettik, niyet ettik. Bu projede emeği geçen, destek veren, çivi çakan herkese tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“GÖNÜLLÜ İNSANLARIN YAPTIKLARI SÜRDÜRÜLÜR OLUYOR”

Okuma Yurdu’nun açılışında katılımcılara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu tip eğitim projelerine her zaman destek vereceklerini söyledi.

Eğitime yapılan her yatırımın Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine yapıldığını ifade eden Yılmaz  “Bugün burada güzel bir açılış yapıyoruz. Burası iki açıdan güzel. Hem amacı olarak yapılacak iş güzel hem de yapılan iş neticesinde tarihi eserimizi koruma altına aldık. Güzel olan ikinci tarafını bir kenara bırakıp gerçekten Balıkesir’de gönüllü insanların yaptığı işlerin farkındalığı ve sonuçları hem sürdürülebilir oluyor hem de gerçekten amaçlanan güzelliği veriyor” dedi.

Yılmaz, Gençlik Spor İl Müdürlüğüne ve BAYŞAD yönetimine teşekkür etti. Büyükşehir, Karesi ve Altıeylül olarak her zaman destekçi olacaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “İnşallah Balıkesir’in kaderini belirleyecek, gelecek nesillerimiz duygularını güzel ifade eden, sözü özü anlaşılır kendini ifade ettikten sonra da karşı tarafa sevgisini aktaran bireylerin yetişeceği bir arada buluşacağı şehre katkı sağlayacağı bir merkez olur. Okuma Yurdumuz hayırlı olsun” dedi.

“BAYŞAD GÜZEL ŞEYLER YAPIYOR”

Hizmet etmek için siyasete girdiğini söyleyen Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik de; BAYŞAD’ın güzel işler yaptığını söyledi. Yeni nesilleri boş geçerseniz telafisi yok mesajı veren Çelik, Balıkesir’in kültürel ve sanat alanında eksiğinin olduğunu belirtti. Balıkesir’in yetiştirdiği değerlere hor davranıldığını ifade ederek, “Bu değerler şehrin eksikliklerini tamamlıyor” dedi.

“BİR GÜN GELİN KİTAP OKUYUN, KAHVE İÇİN”

Açılışta konuşan Ak Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir ise; Balıkesir’in kültürel mirasına katkı sağlayanlara teşekkür etti. Bu projenin kadın inisiyatifi projelerinden biri olduğunu söyleyen Aydemir, şu mesajı verdi: “Bir gün gelin kitap okuyun, kahve için.”

“BALIKESİR’İN K’LARI 50’YE ÇIKTI”

Yazar Yusuf Akgül de; Balıkesir’in K’larından örnekler vererek, yaptığı çalışmalarla Balıkesir’in K’larını 50’ye çıkardığını söyledi. Akgül, konuşmasında kendisinin yazdığı ‘Balıkesir’in K’ları’ adlı şiiri okudu. Okuma Yurdu’nda Balıkesirli çocuklara hizmet vereceğini söyledi. Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim okundu. Okuma Yurdu kurdela kesilerek hizmete açıldı. Açılışa Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Feyyaz Çiftçi, Türk Ocakları Balıkesir Şube Başkanı Tarihi Korucuoğulları, Ak Parti Karesi İlçe Başkanı Yusuf  Hocaoğlu, bürokratlar ve davetliler katıldı.  

YORUM YAP