Yayınlanma Tarihi :

50 YILLIK İFTAR GELENEĞİ

50 YILLIK İFTAR GELENEĞİ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kırsal Kızıklı Mahallesinde yaklaşık 50 yıldır oruçlar hep birlikte açılıyor. Mahalledeki vatandaşlar, sırayla komşularına iftar yemeği verirken, sokakta kurulan iftar sofraları vatandaşlarla dolup taşıyor.

Burhaniye’ye 5 kilometre uzaklıktaki yaklaşık 2 bin nüfuslu Kızıklı Mahallesinde iftar yemekleri hep birlikte yeniyor. İftara, mahalledeki vatandaşların yanı sıra, ilçe merkezi ve çevre mahallelerden de insanlar davet ediliyor. Çevre mahallelerden ve ilçe merkezinden gelen  konuklar, mahalledeki kadınların hazırladığı kazanlar dolusu çorbadan tatlıya kadar çeşit çeşit yemekleri hep birlikte yiyor. Yemekler,  mahallenin erkekleri tarafından servis ediliyor.

Bursa’dan geldiğini anlatan Ali Erkaya, “ Ramazanda bir iftarı daha bitirmiş bulunuyoruz. Hayır sahibi, köylü kardeşlerimden Allah, razı olsun, Bu gibi geleneklerin devam etmesini Allah’tan niyaz ediyoruz. Bugün emeği geçen bütün köylülerimize, mahalledeki bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Böyle geleneklerin devam etmesini diliyorum” dedi.

İftar yemeğini üstlenen Halil İbrahim Bozkurt ise, “Atalarımızın  geleneksel olarak Ramazan ayında vermiş olduğu iftar yemeğini devam ettiriyoruz. Bu gün sıra bizdeydi. İftarı biz verdik. Gelenlerin ayaklarına sağlık. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.  Sefer TALAY/ BURHANİYE (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP