34 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ, HAYAL GERÇEK OLDU « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 19:33

34 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ, HAYAL GERÇEK OLDU

34 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ, HAYAL GERÇEK OLDU
Son Güncelleme :

12 Temmuz 2021 - 20:17

1986 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından imara açılan ve mülkiyet sorunu çözülemeyen 18.02 bölgesi olarak adlandırılan Küçük Sanayi Sitesi karşısındaki alanda artık yüzler gülüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 34 yıllık sorunu ortaya irade koyarak çözmeyi başardı. Planların askıya çıkma süreçlerinin tamamlanması ile birlikte bölgede yer sahibi olan vatandaşlara bugün düzenlenen törenle tapuları teslim edildi. Karesi ve Altıeylül Belediyelerinin gerekli hazırlıklarını tamamlamasının ardından bölgede yaşayan vatandaşlar, kısa süre içerisinde ruhsat verir hale gelecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı 18.02 bölgesinde düzenlenen törene; AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir eski belediye başkanlarından Ziyaettin Tan, MHP İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve hak sahipleri katıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan, 18.02 bölgesi hakkında bilgi verdi. Törenin ardından Başkan Yılmaz, alanın çözüme kavuşması için döneminde büyük emek harcayan eski başkanlardan Ziyaettin Tan’a ilk tapusunu verdi.

“BALIKESİRLİ’YE YAKIŞACAK”

18.02 bölgesinin büyük bir problem, bir kangren olduğunu vurgulayan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan “Çok şükür bugünleri gördük. Siyasi bir irade konması gerekiyordu. Yücel Başkanımız ve Hasan Başkanımızla birlikte ortak irade koyduk. Bölgedeki mülkiyet sorununu çözüme kavuşturduk. Balıkesir’in girişinin, Balıkesirli’ye yakışır şekilde olacağını düşünüyorum. Burası apayrı bir şehir olacak. Kısa sürede alt yapısıyla ve üst yapısıyla Balıkesir’e yakışır hale gelecek.” dedi.

“BALIKESİR’E ÇOK CİDDİ BİR VİZYON KATACAK”

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Bugün verilen ciddi emek ve gayretlerin güzel neticesini yaşıyoruz. Şehrimize yön verecek ve daha kaliteli hale getirecek yeni bir şehir burada inşa edilecek. Balıkesir’e çok ciddi bir vizyon katacağına inandığımız önemli bir bölge. Hayırlı, uğurlu olsun. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“SÜREKLİ İSTİŞARE EDİYORUZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz , büyükşehir projesinin  bir medeniyet projesi olduğunu bir kez daha vurgularken, ” Balıkesir, 2012 yılında 16 il ile birlikte büyükşehir oldu. Bugün diğerler illerin hepsini gözlemliyoruz. Bizden önce büyükşehir olan iller ne yapmış, sorunların üstüne nasıl gidiyorlar, sürekli istişare ediyoruz. En büyük sorununuz ne diye sorarsanız; insanların hayallerle, umutlarla başladığı işten sonuç alamaması. İşte bugün vatandaşlarımıza mağduriyet yaşatan 18.02 bölgesindeki sorunları birlikte çözüme kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“ŞEHRİMİZİN İMAJINI POZİTİF ETKİLEYECEK”

20 ilçede benzer sorunlara odaklanarak çözüme kavuşturduklarını söyleyen Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehrimizin birikmiş tüm sorunlarını istişare kültürü ile bir araya gelip ortak akılda buluşarak çözüyoruz. Bu süreçte derdimizi doğru anlattık. Vatandaşın ve milletin tarafında olup devletin bürokrasinin de sağduyusu ve özverisiyle bugün Balıkesir’in girişinde çok önemli bir gelişim alanı olan ve şehrimizin imajını çok pozitif yönde etkileyeceğine inandığımız alanda tapuları dağıtıyoruz. Tapuların ardından Karesi ve Altıeylül belediyelerimizle gerekli hazırlıkları kısa süre içerisinde tamamlayarak ruhsat verir hale geleceğiz. Bizim çözüm tarafında olan dönem olacağız, Balıkesir’in önünü fersah fersah açıp diğer illerin parmak ısırdığı bir şehir haline geleceğiz.”

“NİHAYET MUTLU SONA ULAŞTIK”

Bugünün hak sahipleri için bir bayram günü olduğunu vurgulayan Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, bölgedeki hak sahibi vatandaşların mağduriyetlerinin çözülmesi adına ortaya konulan ortak iradenin başarıyı getirdiğini söyledi. Aydemir “İnanıyorum ki 35 yılın sonunda bu alanda şehrimizin dokusuna uygun bir planlama ile tarihi dokusu ve kültürel alanlarıyla geçmişle geleceği buluşturacak bir yaşam alanı ortaya çıkacaktır. Şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyor, sorunun çözümünde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“ŞEHİR ÖNEMLİ DERECE RAHATLAYACAK”

Balıkesir’in, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olduğuna ve  her gün yeni yatırımlar aldığına dikkat çeken  Milletvekili Mustafa Canbey şöyle konuştu:

“İnşallah, önümüzdeki dönemde bu gelişmeler devam edecek. Bugün burada 34 yıllık bir sorunu çözüyoruz. Bu alanın çözülmesiyle birlikte şehrimize önemli bir derecede rahatlama gelecek. Burada yaşanacak değişim, şehre görsel olarak büyük bir katkı sağlayacak. Önümüzdeki dönemde büyükşehir belediyemizle, ilçe belediyelerimizle bu şehirde kalbi atan herkes ile birlikte çalışmaları sürdüreceğiz. Başta Yücel Yılmaz olmak üzere buradaki sorunun çözülmesine büyük katkı sağlayan Karesi, Altıeylül belediye başkanlarımıza, önceki dönem belediye başkanlarımıza, bu işe emek harcayan tüm bürokratlara ve personellere teşekkür ederim.”

“YÜCEL BAŞKANIMIZ TARİH YAZIYOR, BİZ TARİH YAZIYORUZ”

Yaklaşık 2 ay önce Zağnos Paşa Meydan düzenleme çalışmasında olduğu gibi yine tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirten Milletvekili Yavuz Subaşı, “AK Parti Belediyeciliğinde Yücel Başkanımız tarih yazıyor. Biz tarih yazıyoruz, birileri karalayarak bunu bulandırmaya çalışıyor. Lütfen hatırlayın; 18.02 ilk askıya çıktığında birileri hemen karalama kampanyasına başladı. İşte biz buradayız, halkımız burada. 34 sene önce Yücel Yılmaz 12 yaşındaydı. Yücel başkanım, sizi bunlar takip ediyorlar. Siz ise halkın ve bizlerin de desteğiyle tarih yazmaya devam edeceksiniz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizi izlemeye devam edin. Biz tarih yazmaya devam edeceğiz.” dedi.

” 18.02 BÖLGESİ TAM BİR BÜYÜME ALANI”

Balıkesir’in etrafının havaalanı, ordu donatım okulu ve otoban ile çevreli olduğu için şehrin gelişme alanının sınırlı olduğunu söyleyen AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik şunları söyledi:

“Balıkesir’e, Büyükşehir Belediyesi statüsü kazandırıldı. Bir yer adıyla müsemma büyüyecekse işte bu 18.02 bölgesi tam büyüme alanı. Bu alan tam da Balıkesir’in ortasında duruyor. Balıkesir adında Büyükşehir var şehir bu tür hizmetleri istiyor artık. Balıkesir inşallah önümüzdeki 5-10 yılın parlayan yıldızı olacak. Belediyeler farklı olduğu zaman bu işler çözülmüyor. Gördüğünüz gibi belediyeler aynı siyasi parti olduğu zaman nasıl da işler çözülüyor. Balıkesir daha da güzel olacak ben bunana inanıyorum.”

“BU YAŞIMDA BU GÜNÜ GÖRDÜĞÜM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

“Bugün gerçekten çok güzel bir gün yaşıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Balıkesir’in eski belediye başkanlarından Ziyaettin Tan, 1984 yılında belediye başkanlığını kazandığının ertesi günü 18.02 bölgesinin ihalesini yaptığını söyledi.Küçük sanayi sitesi ile birlikte bu bölgenin rastgele büyümesinin önüne geçmek amacıyla adım attıklarını dile getiren Başkan Tan “İhaleyi yapıp, hemen imarlık bayındırlığından planları istendik. Burasının ileri ki yıllara hazırlamak açısından tedbir aldık. Planın örnek plan olması için hazırlıklar yaptık. Paşaalanı ve Bahçelievler mahallerinin planları da aynı dönemde yapıldı. Benim en çok üzerinde durduğum işlerin arasındaydı burası. Biz buradaki sorunu çözmek ümidiyle çalışmalara devam ettik, ancak sonuç alamadık. 3-5 kişi bir araya gelip mahkemeye verdi. Gittikçe iş uzadı. Burası için ağır cezada yargılandık. Burası Balıkesir’in gözbebeği ben bu yaşımda bu günü gördüğüm için çok mutluyum. Söz verip de yapamadığımız iş olmadı ama burasını yapamadım. Ama şimdi Yücel Başkan sayesinde burası oldu. Çok mutluyum. Balıkesir için hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

“İÇİMİZDE UHDE KALMIŞTI”

Balıkesir eski belediye başkanlarından merhum Sabri Uğur’la birlikte görev yapan  AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran “Rahmetli Sabri bey bir iş konuşulurken ‘önce niyetiniz var mı’ derdi. Bu söz üzerinden bakarsak Yücel Başkan bu sorunu çözmek istiyordu ve niyeti de vardı. Konu Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a kadar uzandı ve Yücel Başkanımız yetkiyi aldı. İşin maddi boyutu da telafi edildi. Yer sahiplerinin gönlü kazanıldı. AK Parti belediyeciliği hizmet belediyeciliği ve çözüm belediyeciliğidir. Sabri bey zamanında bizler de çok uğraştık. İçimizde uhde kalmıştı. Sevinçliyiz AK Partili belediyemiz, Yücel Başkanımızın önderliğinde sorunu çözdü.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
CENKHAN SANDIKCIOĞLU 14 Temmuz 2021 / 14:59 Cevapla

BALIKESİR, ÜLKEDE EN KÖTÜ İMAR DURUMU OLAN KENTİMİZDİR. MODERN İMAR UYGULAMASINI GÖRMEK İSTİYORSANIZ, BALIKESİR LİSESİ – DUMLUPINIR MAHALLESİNİ GÖRMELİSİNİZ. YÜZ YILDAN DAHA ÖNCELERİ RUMLARIN UYGULADIKLARI İMAR DURUMUNDA, SOKAKLAR, BİR BİRİNE PARALEL, KESİNLİKLE TORPİL YAPILMAYAN BİR YAPILANMA İLE DÜZENLENMİŞ BİR MAHALLEDİR, ORASI. BİR DE GÜNÜMÜZE BAKALIM. BALIKESİR OVASI, BİRİNCİ SINIF TARIM TOPRAKLARIDIR. ETRAFI DÜZGÜN TEPECİKLERLE KAPLIDIR. ŞEHİR ORALARA TAŞINACAĞINA, TARIM TOPRAKLARI YOK EDİLMİŞ BALIKESİR BİTMİŞTİR. EN SON YAPILAN GARABET İSE, SSK BİNASININ OLDUĞU YERE, AKIL ALMAYACAK BİR UYGULAMA İLE YAPILAN İNŞAAT, ŞEHRİMİZİ KUYUNUN DİBİNE İTMİŞTİR. ŞİMDİ DE, SON KALAN TARIM TOPRAKLARININ İMARA AÇILMASI, BAYRAM YAPARAK KUTLANIYOR. ŞEHRİMİZİ BU KÖTÜ HALE GETİRENLERİN TAMAMI ORADA TOPLANMIŞLAR. POZ VERİYORLAR. BALIKESİR BİTİRİLDİ, TEBRİKLER. TAM BİR İBRET TABLOSU…

CENKHAN SANDIKCIOĞLU 18 Temmuz 2021 / 14:20 Cevapla

İBRETLE GÖRÜYORUZ Kİ, DÜMDÜZ, BİRİNCİ SINIF TARIM TOPRAKLARININ ÜZERİNDE İMAR UYGULAMALARI YAPMAK MARİFET SAYILIYOR. ARAŞTIRILDIĞINDA GÖRÜLECEKTİR, BU TOPRAKLARIN ÖNEMLİ BİR KISMININ MALİKLERİ OLARAK, BAZI RANTÇILARIN İSİMLERİ, LİSTE HALİNDE SIRI SIRA ÇIKACAKTIR. YAZDIĞIMIZ YORUMA HİÇ KİMSE YANIT VERMEMİŞ. BİR YANIT VERİLSEYDİ, ELBETTE O YANITA KARŞI DA SÖYLEYECEKLERİMİZ OLURDU. EL BİRLİĞİ İLE, YOK OLMAYA DEVAM EDİYORUZ.