DOLAR31,1214% 0.26
EURO33,8075% 0.52
STERLIN39,5070% 0.33
FRANG35,4071% 0.49
ALTIN2.034,57% 0,10
BITCOIN1.610.159-0.946

23 YILLIK ÖĞRETMENE SÜRGÜN ÜSTÜNE SÜRGÜN

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
23 YILLIK ÖĞRETMENE SÜRGÜN ÜSTÜNE SÜRGÜN

Balıkesir’in Erdek ilçesinde Nerime Yüksel Ortaokulu Beden Eğitimi ve Bilişim Rehber öğretmeni  Niyazi Asil Önal’ın 170 km. uzaklıktaki Savaştepe’nin Sarıbeyler Ortaokulu’na atanması tepkileri getirdi. Eğitim-Sen ve Erdek’teki STK temsilcileri, atamaya tepki gösterdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Eğitim-Sen Erdek İlçe Temsilciliği, Kapıdağ Dayanışma Platformu üyeleri, CHP Gençlik Kolları üyeleri, Erdek Serhat İlleri Derneği Üyeleri, Tük-Der Erdek Şubesi yönetimi, öğretmen Niyazi Asil Önal ve eşi katıldılar.

7 YIL ÖNCE DE SINDIRGI’YA SÜRGÜN EDİLMİŞ

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, öğretmen Niyazi Asil Önal’ın hiç bir hakaret içermeyen sosyal medya paylaşımlarının gerekçe gösterilerek 2015 yılında Sındırgı Yüreğil’e sürüldüğünü, dava açarak görevine döndüğünü anımsatırken, “Aynı fiilden ikinci kez cezalandırılan arkadaşımız bu kez de Savaştepe’ nin Sarıbeyler mahallesine sürgün edilmiştir. Bu verilen cezanın hukuksuzluğu bir tarafa, bu kararla Erdek Belediyesi’n de çalışan eşi, 11’nci sınıfta okuyan çocuğu, tansiyon ve şeker hastası olan işitme engelli annesi de cezalandırılmıştır. Verilen bu cezaların Erdek kamuoyu nezdinde haksızlığı ortadadır. Eğitim Sen bundan önce olduğu gibi haksız, hukuksuz uygulamaların karşısında durdu. Bundan sonrada duracaktır. İl İdare Mahkemesine dava açılmıştır. Dileğimiz mahkemenin vereceği karar bu haksızlığa, hukuksuzluğa son verir” dedi.

“YILMAK YOK”

Atandığı Savaştepe’nin Sarıbeyler Ortaokulu’nun Erdek’ten 170 km ileride ki bir köy okulu olduğunu belirten Eğitim-Sen üyesi, öğretmen Önal ise sürgünü bir kaç kişinin birilerine hoş görüneyim çabası ve siyasetin gücü olarak değerlendirirken, “Yılmadan, bıkmadan, korkmadan, usanmadan, öğretmenlik mesleğinden ödün vermeden, hakkımı alana kadar mücadelemi sürdüreceğim.” dedi.

Önal’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle:
“Anlayacağınız beni sürdüler, ailemden kopardılar, kolumu kanadımı kırdılar. Devletin atamalarda ilk bakacağı şey memurun aile birliğini korumasıdır. Nasıl koruma bu anlamış değilim. Beni yuvam gibi gördüğüm Erdek’ten, Erdek Belediyesi’nde çalışan eşimden, üniversite sınavına hazırlanan çocuğumdan, 23 yıllık okulum ve ailem gibi gördüğüm öğrencilerimden ayırmak, hemde kış ortasında. Suçum ne, yüz kızartıcı bir suç mu hayır, Çalıştığım kurum amirleri ile kavga mı hayır. Öğretmen, öğrenci veya velilerle sorun mu hayır. Esnafla kavga mı hayır…
Eeee nedir sürülme sebebim. Ben söyleyeyim siz karar verin. Facebook ta yazdığım yazılardan rahatsız olan, bir kaç kişinin birilerine hoş görüneyim çabası ve siyasetin gücü diyelim. Geriye dönmek için mahkeme sürecim başladı.
Allah yar ve yardımcım olsun. Şunu unutuyorlar. Ben Öğretmenim. Çalışmaya hiç yılmadan devam edeceğim. Birilerinin önünde çıkar için eğilmeyeceğim. Doğru bildiklerinden şaşmayacağım. Öğretmeye ve yön vermeye devam edeceğim. Erdek’te sporu yaymaya devam edeceğim,
Dürüst ve ahlaklı öğrenciler yetiştirmeye. Doğru ve yanlışı öğretmeye rehber olacağım. Allah yolundan çıkar için şaşmayacağım. Yılmadan, bıkmadan, korkmadan, usanmadan, öğretmenlik mesleğinden ödün vermeden, hakkımı alana kadar mücadelemi sürdüreceğim.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP