DOLAR31,1523% 0.02
EURO33,8250% 0.01
STERLIN39,5713% 0.11
FRANG35,4527% 0.09
ALTIN2.033,96% 0,05
BITCOIN1.782.1104.503

“ULUS BEBEK YAŞASIN”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“ULUS BEBEK YAŞASIN”

 

3,5 yaşındaki Bandırmalı Ulus bebeğin yeni yıldaki tek dileği beklediği kalp naklinin gerçekleştirilmesi ve sağlıklı bir hayat sürmek…

Kalbi yüzde 20 çalışan 3,5 yaşındaki Ulus bebek, yıllardır beklediği kalp nakline 2021 yılında kavuşmak istiyor. Günde kullandığı 15-20 ilaç yüzünden karaciğerinde büyüme meydana gelen Ulus bebek organ yetmezliğiyle de karşı karşıya. Doğduğu günden beri yaşamını pandemi koşullarında geçiren küçük çocuk, yaşıtları gibi sokağa çıkıp gezemedi, parka gidip oynayamadı. 8 yaşındaki çocukları Kadirhan’ı beş yıl önce kalp krizinden kaybeden, 3,5 yaşındaki çocukları da kalp rahatsızlığına yakalanan Bandırmalı Umut ailesinin tek umudu organ bağışı.

“BİR OĞLUMU KAYBETTİM, ULUS’U KAYBETMEK İSTEMİYORUM”

Anne Dilek Umut, “Üç yaşındaki küçücük bir çocuk insanların vicdanını bekliyor. Yalvarıyorum insanlar organ bağışı konusunda bilinçlensin. Kaybedilen canlar başka bir bedende can bulsun. Her iki tarafta acı çekmesin. O kalbe toprağın ihtiyacı yok ama burada üç yaşında bir bebeğin ihtiyacı var. Bir çocuğumu kaybettim Ulus’u kaybetmek istemiyorum” dedi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Kardiyolojisi Servisi’nde tedavi gören Ulus bebek, 6 yaşından küçük olduğu için yapay kalp cihazına bağlanamıyor.

“DURUMU HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİDİYOR”

Ulus, kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşıtları gibi sokağa çıkıp oynayamıyor, parka gidemiyor. Hastanedeki odasını oyun salonuna çevirip annesi ve ablasıyla birlikte oyunlar oynayan Umut, 3,5 yıldır kalp nakli bekliyor. Rahatsızlığı nedeniyle dışarıda oynama hayalleri küçücük bir odaya hapsolan Ulus bebeğin ailesi de koronavirüs nedeniyle dışarı çıkamıyor. Ulus’un virüs kapmasının hayatına mal olacağını ifade eden annesi, “Ulus’un virüs kapmaması gerekiyor. Bu yüzden çok dikkat etmek zorundayız. Hem Ulus hem biz gökyüzü hasretimizi evimizin iki metrelik balkonunda gideriyoruz” dedi. Ulus’un durumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirten anne Dilek Umut, “Ulus’un kalbi bir yetişkinin kalbinden büyük. Bu rahatsızlığı nedeniyle çok fazla ilaç kullanıyor. Doktorları karaciğerinde büyüme meydana geldiğini söylüyor. Kalp rahatsızlığının yanında her geçen gün organ yetmezliğine doğru gidiyor” diye konuştu.

İZMİR’E YERLEŞTİLER

Yol masrafları ve yolculuklardaki risk nedeniyle Bandırma’dan İzmir’e taşınan Umut ailesi, kalp nakli için bekledikleri müjdeli haberi bu yıl almayı bekliyor. Anne Dilek Umut, “2021’den en büyük dileğimiz Ulus’a kalp nakli yapılması. Ulus sağlığına kavuşsun diye İzmir’e taşındık. 2021 inşallah uğurlu gelir. Bize kalp getirir” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP