Yayınlanma Tarihi :

“20 İLÇEMİZLE BU FUARA KATILMALIYIZ”

“20 İLÇEMİZLE BU FUARA KATILMALIYIZ”

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş,  30 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMİTT)  Balıkesir’in en üst düzeyde ve 20 ilçesiyle temsil edilmesi gerektiğini söyledi. Fuara 86 ülkenin katılacağını belirten  Ekrem Yavaş, bu fuarın Balıkesir’in turizminin yanı sıra kültürünün de tanıtılması ve daha fazla turistin Balıkesir’e gelmesi için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Yavaş, “Turizm Balıkesir’in en önemli değerlerinden birisidir. Yapılan bir ankete göre, halkımız  Balıkesir’e en çok turizmin  yakıştığını  ve  turizmden gelir elde edileceğini düşünüyor. Bu nedenle dünyadaki önemli fuarlarda Balıkesir’in iyi temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz.  En son Antalya’da düzenlenen bir fuarda Sındırgı kendi adına iki ödül aldı. Biz Sındırgı olarak termal ve tarihi dokularla ortaya çıkmaya çalışıyoruz ama Balıkesir çeşitlilik bakımından çok önemli bir turizm ögeleri var” dedi.

20 yıldan bu yana EMİTT Fuarı’na katıldığını ve Balıkesir’in bu organizasyonda geride kaldığını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“ EMİTT Fuarı’na 86 ülke katılıyor. Geçen yıl 57 bin kişi bu fuarı ziyaret etmiş. Bir çok il örneğin Nevşehir, vali nezdinde, büyükşehir nezdinde temsil ediliyor. Bütün ilçeler tek tek kendi ayrı bir bankoları olduğu gibi orta alanda da bütün misafirlerini kabul edebiliyor. Balıkesir ise genellikle  Ayvalık ve Edremit Ticaret odaları ile bu fuarda yer alıyor. Diğer ilçelerden ise hemen hemen hiç katılımcı yok. Güney Marmara Kalkınma Ajansı buradaki 150 metrekareye yakın standın parasını zaten veriyor. Yani ilçeler için bir bütçe maliyeti yok. Sadece yeme-içme ve yatma-kalkma gibi durumlar için bütçe gerekiyor. Balıkesir bu konuda geride kalıyor”

“FUARA DAMGAMIZI VURMALIYIZ”

Balıkesir’in tüm ilçeleriyle fuarda yer alması gerektiğini belirten Başkan Yavaş, şunları söyledi:

” EMİTT Fuarına Balıkesir damgasını vurmalı. Ulusal, uluslararası basında yer almalı, değerlerimizi orada tek tek büyütmeliyiz. Ben bu bakımdan özellikle belediye başkanlarının ve görevlendireceği arkadaşlarımın büyükşehir belediyesinin koordinesinde, valiliğimizin özellikle katılabileceği bir ortamda burada Balıkesir’in en önemli bir şekilde tanıtabilecek organizasyonu yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bakan dahil bir standa gelmesi oradaki büyükşehir başkanının veya valinin bulunmasıyla alakalı. Valinin bulunmadığı bir standa bakan veya başka bir büyükşehir belediye başkanı teşrif etmiyor. Kendi ilinizi siz değerli olarak görmüyorsanız, benim ne işim var orada diyerek aslında bunu değerlendiriyor. Balıkesir’in marka değeri kendi içinde var ama ulusal ve uluslararası ölçekte maalesef yeteri kadar olmadığı kanaatindeyim. Bu fuar için yaklaşık 1,5 ayımız var. Bu zaman zarfında organizasyonumuzu yapıp, orada Balıkesir’imizi en güzel şekilde temsil etmeliyiz” (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP