Yayınlanma Tarihi :

ASTSUBAY ADAYLARI YEMİN ETTİ

ASTSUBAY ADAYLARI YEMİN ETTİ

Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı’nda eğitime başlayan 2 bin 195 öğrenci yemin etti. Ailelerin tribünleri doldurduğu törende astsubay adayları büyük alkış aldı.

Vali Ersin Yazıcı, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksekokulunda 15. Dönem Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimine Katılan Aday Kursiyerlerin (ASTTASAK) yemin törenine katıldı. Ailelerin büyük ilgi gösterdiği törende astsubay adayları silah tutarak yemin etti.


GELECEĞİN YILMAZ BEKÇİLERİ
Okul Komutanı Tuğgeneral Gültekin Yaralı, yaptığı konuşmasında ailelere ve yeni mezunlara tavsiyelerde bulundu. 
Tuğgeneral Yaralı, “Gençlerimizle geçirdiğimiz bu 6 haftalık süreçte ortaya konulan çaba göstermiş oldukları gelişim ve gözlerindeki ışıltı yakın gelecekte Türk devletinin geleceğini savunacak yılmaz bekçiler olacağı inancını perçinlemiştir. Biz komut akademisi olarak onların gözlerindeki parıltıya bakarak doğru yolda olduğumuzu görebiliyor. Ve her birinin iyi bir asker iyi bir komutan olacağına yürekten inanıyoruz.” dedi.


“TÜRK MİLLETİ 950 YILDIR BU COĞRAFYADA VAR “
Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu , konuşmasında üniversitenin kurulmasının ardından geçen 3 yılın sonunda bütün askeri okullarda düzen kurarak mezunlar vermeye başladıklarını söyledi. Afyoncu, şöyle konuştu:
“Astsubay temel anlayış kazandırma kursumuzdan bugüne kadar 4 bin 300 vatan evladı mezun oldu ve onlar şu anda okullarını bitirerek ülkemizin dört bir tarafında Türk milletine hizmet etmeye devam ediyorlar. Bugün buradaki 2 bin 195 astsubay adayımızda eğitimlerini tamamladığı zaman aynı şekilde Türk milletine ülkemizin dört bir tarafında hizmet etmeye gidecekler. Burada özellikle astsubay adaylarımıza bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Türk Milleti 2200 yıldır Dünyanın en zor coğrafyalarında var olma mücadelesi veriyor.  Allah’a şükür bu mücadelede şimdiye kadar ayakta kalmaya başardık. Anadolu coğrafyası zor bir coğrafya. Şöyle düşünün. Sizin tarih kitaplarınızda okuduğunuz Hititler, bu coğrafyada yok oldu. Lidyalılar bu coğrafyada yok oldu. Romalılar bu coğrafyada yok oldu. Ama Türk Milleti 950 yıldır bu coğrafya da var olmaya ve ilelebet var olmaya devam edecektir. Astsubay adayları bütün vazifeleri boyunca Türk milletinin ve demokrasinin hizmetinde olmalı ve bunu unutmamanızı ve hayatlarınızda rehber edinmenizi öğütlüyorum.” diye konuştu.

Törene Vali Yazıcı ve Prof. Dr. Afyoncu dışında, Balıkesir Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, çok sayıda üst rütbeli subay, astsubay ve kursiyer aileleri katıldı. Tören resmi geçit ile sona erdi. (balikesir24saat)


Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP