Yayınlanma Tarihi :

“19 MAYIS’TA GENÇLERE BAYRAM HARÇLIĞI VERİLSİN”

“19 MAYIS’TA GENÇLERE BAYRAM HARÇLIĞI VERİLSİN”

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, TBMM Başkanlığına 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında gençlere burs verilmesi  için kanun teklifi  sundu.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sunan Aytekin; “Bilindiği üzere bayramlarda büyüklerin küçüklere hediyeler vermesi toplumsal dayanışmamızın ve bayramlara dair bakışımızın en önemli örneklerindendir. Bu kanun teklifi ile amaçlanan ise gençlerimize bayram hediyesi vermektir” dedi.

Aytekin’in Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde ise şunlar yer aldı:

‘EN BÜYÜK ESERİN MİRASÇILARINA BAYRAM HEDİYESİ’

“Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara ve gençlere verdiği değer pek çok adımın atılmasına neden olmuştur. Çocuklara bayram hediye eden Atatürk, gençleri de ülkenin mimarları olarak nitelendirirken, ‘en büyük eserim’  diyerek nitelendirdiği Cumhuriyeti de gençlere emanet etmiştir. Gençliğe hitaben yaptığı konuşma ise bunun en somut örneğidir.

Milli Mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs tarihi, 20 Haziran 1938 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki 2739 sayılı kanuna, 3466 sayılı ek kanunun eklenmesi ile “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kanunun kabul edildiği tarihten bu yana her 19 Mayıs engellemelere rağmen Atatürk’ün anıldığı, gençlerin bir kez daha Cumhuriyet coşkusunu yaşadığı etkinlikler ile yurt çapında kutlanmaktadır.

Bilindiği üzere bayramlarda büyüklerin küçüklere hediyeler vermesi toplumsal dayanışmamızın ve bayramlara dair bakışımızın en önemli örneklerindendir. Bu kanun teklifi ile amaçlanan ise gençlerimize bayram hediyesi vermektir.

‘AMACIMIZ TOPLUMSAL YARDIMLAŞMAYI DESTEKLEMEK’

Ayrıca ülkemizde maddi olumsuzluklar nedeniyle üniversiteden kaydını sildiren öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. Gençlerimiz maddi yetersizlik yüzünden okullarını terk etmekte, geleceksizlik ile mücadele etmektedir. Buna ek olarak maddi yetersizlik öğrencilerimizi kimi tarikat ve cemaatlerin de kucağına itmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlerimize “Gençlik Bayramı Harçlığı” adında 19 Mayıs tarihinde yılda bir kez olmak üzere burs verilmesi maddi olumsuzlukları bir nebze de olsa ortadan kaldıracak, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın önünü açacak ve gençlerimizin devlet ile bağını bir kez daha güçlendirecektir.” (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP