DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

“15 TEMMUZ’DAN GEREKLİ DERS ÇIKARILMADI”

Yayınlanma Tarihi :
“15 TEMMUZ’DAN GEREKLİ DERS ÇIKARILMADI”

Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şubesi, 15 Temmuz darbe girişimini kınayıp, lanetlerken, “Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün kan pahasına kurduğu TBMM olmak üzere bombalanması, ordumuzun zaaf içinde gösterilmeye çalışılması, emniyet güçlerinin karşı karşıya getirilmeye çalışılması kabul edilemez olaylardır. Bu olaylardan yetkililerin yeterli dersi çıkarmadıkları görülmektedir. Gazi meclisin yetkilerinin bir anayasa değişikliği ile kaldırılması, parlamenter rejimiu değiştirilmesi ve 1923’lerde Atatürk önderliğinde başlatılan uluslaşma sürecini yıpratmaya yönelik çabalarının sürmesi bunun kanıtıdır” açıklamasında bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şubesi’nin açıklaması şöyle:
“15 Temmuz 2016 gecesi, devletin tüm kurumlarına sızan FETÖ mensuplarınca yapılan darbe girişiminin yıl dönümünde bu girişimi yapanları ve buna fırsat hazırlayanları bir kez daha kınıyor, lanetliyoruz
15 Temmuz, ülkemiz için çok önemli derslerle doludur. Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün kan pahasına kurduğu TBMM olmak üzere bombalanması, ordumuzun zaaf içinde gösterilmeye çalışılması, emniyet güçlerinin karşı karşıya getirilmeye çalışılması kabul edilemez olaylardır.
Bu olaylardan yetkililerin yeterli dersi çıkarmadıkları görülmektedir. Gazi meclisin yetkilerinin bir anayasa değişikliği ile kaldırılması, parlamenter rejimiu değiştirilmesi ve 1923’lerde Atatürk önderliğinde başlatılan uluslaşma sürecini yıpratmaya yönelik çabalarının sürmesi bunun kanıtıdır.
Hain darbe girişimi ile ilgili olarak yapılan kimi bildirimlerde, ordumuza ilişkin güven duygularının sarsılmaya ve sorumluluğun orduya yıkılmaya çalışıldığını görüyoruz. Ama biz biliyoruz ki bu hain girişim Atatürkçü ordu mensupları ve millet işbirliği ile bastırılmıştır. Biz biliyoruz ki; Balyoz ve Ergenekon davaları ile ordu içindeki Atatürk Devrimine bağlı askerler tasfiye edilmiştir. Buna karşın, Askeri şura toplantılarında irticai faaliyette bulunanların tasfiyeleri engellenmiştir”
“SİYASAL İSLAMCI ANLAYIŞ BIRAKILMALI”
“Bugün yapılması gereken; her türlü mezhepsel, etnik ayrıştırıcı politikaların terk edilerek cumhuriyetin sağladığı özgürlük ve eşitlik politikalarına yönelmektir.
Siyasal İslamcı anlayış yerine, liyakat ve kıdemi gözeten yurtsever ve cumhuriyet değerlerine bağlı kadrolar oluşturmaktır.
Atatürk’ün kurduğu parlamenter sisteme dayalı laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti yaşama geçirilmelidir.
Yaşadığımız kriz bölgesinde güçlü bir TSK’nın varlığının en önemli güvencemiz olduğu dikkate alınarak onun kurumsal varlığı ve onuru özenle korunmalıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerini zayıf düşürmek, emperyalizm ve FETÖ’nün amaçlarından biridir.
Bağımsız bir yargı oluşturulmalıdır. Üniversiteler, bağımsız ve sorgulayan bir konuma getirilmelidir. Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerinin korumak, ulusal ve üniter devleti savunmak birinci görev olmalıdır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘Türkiye, şeyler, dervişler ve müritler ülkesi olamaz’ özdeyişi asla unutulmamalıdır” (balikesir24saat)

YORUM YAP