28° Açık
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.66

“15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ BUGÜNE DE IŞIK TUTUYOR”

Ekonomi - 16 Haziran 2019 13:03 A A

Tarihe 15-16 Haziran direnişi olarak geçen işçi direnişinin 49’ncu yıl dönümü nedeniyle Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde “Kıdem Tazminatımıza ve Emeklilik Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz” mitingi düzenlendi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı, ” İşçi sınıfı haklarına el uzatıldığında neler yapabileceğini bu şanlı direniş ile gösterdi. Dün sendikal hakları için ayağa kalkan işçi sınıfı bugün de haklarına sahip çıkmak için birleşecek ve mücadele edecektir. Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımız için birliğimizi pekiştirelim mücadelemizi büyütelim” dedi.

49 yıl önce 15-16 Haziran’da dönemin hükümeti tarafından çıkarılmak istenen emek düşmanı sendika yasasına karşı ülkenin ilk ve en büyük işçi direnişini gerçekleştiren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) direnişin yıldönümünde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bir kez daha meydanlara çıktı.
DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şubesi tarafından düzenlenen mitinge DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların Balıkesir ve Çanakkale Şubeleri ile CHP, EMEP ve HDP destek verdi. Miting öncesi Burhaniye Huzurevi önünde toplanan grup Cumhuriyet Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı, 15-16 direnişinin Türkiye’deki işçi sınıfı hareketi için bir çok önemli dönemeç olduğunu vurguladı.
Ovalı şöyle konuştu:
“Dönemin Adalet Partili Çalışma Bakanı Seyfi Demirsoy’un ‘Yakında göreceksiniz, çok yakında DİSK’in çanına ot tıkayacağız’ sözlerinden bir süre sonra 274 ve 275 sayılı sendikalar yasasında yapılmak istenen değişiklik üzerine konfederasyona bağlı onbinlerce işçi, daha sonra tarihe geçecek direnişin adımını attı. DİSK’in, doğrudan kendi varlığını hedefleyen, kapanmasına yönelik sendikalar yasasındaki değişikliğe, 1970 döneminin iktidar ve muhalefetinin ayrı ayrı sonradan birlikte meclise getirdikleri 274 sayılı yasayı unutmadık unutturmayacağız. Büyük işçi Direnişi üzerine Dönemin muhalefeti gittiği yanlışı görerek işçiler adına 274 Sayılı yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımış ve 275 Sayılı yasa teklifi ise meclise gelmeden geri çekilmiştir”

“KIDEM TAZMİNATIMIZA DOKUNDURTMAYIZ”
Ülkemizde ekonomik krizin etkisini artırdığını, işsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığını söyleyen Ovalı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Zamlar ücretlerimizi eritiyor. Ülkeyi yönetenler halkın bu acil sorunlarından uzak. Krizin faturasını emekçilere kesecek, işçilere ve halka daha fazla yük getirecek önlem paketi için ise İstanbul’daki seçim bekleniyor. İşçi haklarına yönelik ciddi tehlikeler içeren ‘Dönüşüm Adımları’ 10 Nisan 2019’da Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ilan edildi.Bu tehlikeli planda, Kıdem Tazminatımızın fona devredilmesi, bireysel emeklilik sigortasının zorunlu hale getirilmesi, vergini yükünün tabana (yani işçilere, emekçilere) yayılması gibi ‘önlemler’ yer alıyor.
Kıdem tazminatının fona devriyle tazminat işveren sorumluluğu olmaktan çıkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacak. Biz işçilerin önemli bir iş güvencesi dayanağı ortadan kalkacak. Kıdem tazminatının fona devri, işsizliği daha da arttıracak.
Kıdem tazminatının fona devri sonucu, Kıdem tazminatı son ücret üzerinden hesaplanmayacak, bu nedenle tazminatımızın miktarı azalacak.
Kıdem tazminatının fona devri, daha önce defalarca gündeme getirildi, DİSK’in mücadelesiyle, işçi sınıfının direnişiyle bu girişimlere dur denildi.
DİSK’li işçiler bedeli ne olursa olsun kıdem tazminatı hakkını teslim etmemeye kararlıdır. Biz işçiler, kıdem tazminatının gaspına karşı birlik olmalı, mücadele etmeliyiz.
Çalışma şartları açısından ise kıdem tazminatı evet bizlerin iş güvencesidir. Ama çocuklarımızın ve ailelerimizin ise geleceğidir. Kıdem tazminatı çocuklarımızın üniversite, okul masrafıdır. Emekli olduğumuzda başımızı sokacağımız iki göz odalı bir yuvanın parasıdır. Kıdem tazminatı kızlarımızın, oğullarımızın düğün masrafıdır. Kıdem tazminatı açıkça ailemizin geleceğidir. Kıdem tazminatımıza dokundurtmayız.
Bütün bunlar sermayenin emeği sömürü talebidir. Hükümetten Sermayeden gelen bu taleplere kulaklarını tıkamalarını, Emeğin ve emekçinin kazanılmış haklarına dokunarak değil, ülkemizi üreterek refah ve aydınlığa çıkarmalarını istiyoruz”

BES TEPKİSİ
“İktidarın açıkladığı en tehlikeli adımlardan biri de Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) zorunlu hale getirilmesidir. İktidar, zorunlu BES ile tüm ücretlilerden her ay kesinti yapmak, bu kaynağı sermayeye aktarmak istiyor.
Kriz koşullarında alım gücü oldukça düşen ücretlerimizden yapılacak kesintilerle, bankaların, patronların kurtarılması kabul edilemez. Cebimize uzanan bu eli durdurmak, omuz omuza mücadele ederek mümkündür.
Açıklanan hedefler arasında emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümü değil, aksine emekliliğin zorlaştırılması, Sosyal güvenlik hakkının daha da budanması yer almaktadır. Emeklilik ve sosyal güvenlik hakkımız için, geleceğimizi için omuz omuza mücadele edeceğiz”

“FON DEMEK YAĞMA DEMEKTİR”
“Kıdem tazminatı fonu ile zorunlu BES’i “entegre ederek” yeni bir fon oluşturulacağı açıklandı. ‘Bu fon ile finansman ihtiyacını karşılayacağız’ diyorlar. Türkiye’de fonların nasıl yağmalandığına bu halk tanıktır. Son olarak işsizlik sigortası fonu bu yağmadan nasibini almıştır. İşsiz kalmamız halinde faydalanmamız için kurulan bu fon bugün bir işveren fonu haline dönüşmüştür. İşsizlik rekor kırarken, işsizlik sigortası Fonu’nda biriken paralarla işverenlerin sigorta primleri, vergileri ve hatta ücretler ödenmektedir. Kıdem tazminatımızın da başına getirilmek istenen budur. İzin vermemek kendi elimizdedir”

“KADRO TALEBİMİZİ YİNELİYORUZ”
“Belediye şirket işçisi arkadaşlarımıza kadro talebimizi bu alandan bir kez daha yineliyoruz. 696 Sayılı KHK Alt İşveren şirketinde çalışmakta olan arkadaşlarımızın sorunlarını çözmemiştir. Taşeron işçisi arkadaşlarımız, alt işveren şirketinden, belediye şirket işçiliğine taşınmıştır. Oysa bu arkadaşlarımız; bugün aynı kurumlarda birlikte aynı işlerde çalıştığımız arkadaşlarımızdır. 30 Haziran 2020 ye kadar özgür toplu sözleşme hakları yoktur. 52 günlük devlet ikramiyesi hakları yoktur. Eğitim ve iş durumlarına göre gözetilmişlikleri yoktur. Bir KHK ile konunun tarafları olan sendikalarla tartışılmadan oldubitti olan atamaların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Sözü verilen 3600 ek göstergede biran önce Ayrımsız yasalaşmalıdır. Ayrıca Çalışanlar açısından bir zul olan Artan oranlı vergi dilimine son verilmelidir. Kriz ve artan enflasyon maaşlarımızı eritmiştir”


“ÇALIŞMA SÜRELERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ”
“Dünyada en uzun çalışma süreleri en az yıllık ücretli izin ve en az ücret hakkının olduğu ülkelerden birisiyiz. Unutmayınız ki, çalışma sürelerinin 45 saat olması ülkemize hiçbir ekonomik yarar getirmez, aksine düşük çalışma süreleri istihdamı çoğaltacağı gibi verimliliği de arttıracaktır. Teknoloji çağına girdiğimiz bu dönemde artık çalışma saatlerinin 35 saat olmasını da konuşmaya başlamalıyız”

“DİRENE DİRENE KAZANMAYI 15-16 HAZİRAN’DAN ÖĞRENDİK”
Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı açıklamasının son bölümünde şunları söyledi:
“Yaklaşık yarım asır önce DİSK’in kapatılması girişimlerine karşı ayağa kalkan işçi sınıfı 15-16 Haziran 1970’te yaşamı durdurmuş, alanları doldurmuş, sendikalarına ve örgütlenme haklarına sahip çıkmış, işçiler haklarını direne direne savunmuştur. Bu için geçmişten aldığımız o güçle alandayız. Kimse unutmasın ki alnının terini işyerine döken, gerçek emekçi, bankamatik elemanı olmayan tüm emekçiler için DİSK ve işçi sınıfı bugünde işyerlerinde, işten çıkartmalarda, mobing uygulamalarında, keyfiyete dayalı işyeri değişikliklerinde olması gereken yerde masanın tam karşısında olacaktır. Dün olduğu gibi şubelerimiz; üyemiz olsun, olmasın illerimizdeki tüm mağdur kardeşlerimizin sığına bileceği, yardım alabileceği emin ve emnaet olamaya devam edecektir.
İşçi sınıfı haklarına el uzatıldığında neler yapabileceğini bu şanlı direniş ile gösterdi. Dün sendikal hakları için ayağa kalkan işçi sınıfı bugün de haklarına sahip çıkmak için birleşecek ve mücadele edecektir.
Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımız için birliğimizi pekiştirelim mücadelemizi büyütelim.
Sözlerimize son vermeden önce belirtmek isteriz ki, insanca yaşamak, hakça bölüşmek, kardeşçe çalışmak istiyoruz. Direniş günümüzde sendikalarımızla ve siz değerli katılımcı dostlarla birlikte umudu yükseltiyoruz. Mücadeleyi büyütüyoruz. Biz Türkiye İşçi ve Emek Sınıfıyız. Biz Balıkesir İşçi ve Emek Sınıfıyız.
Yaşasın Köylüler, Yaşasın Çiftçiler, Yaşasın Esnaflar, Yaşasın İşçiler, Yaşasın Emekçiler, Yaşasın Emekliler, Yaşasın DİSK!!! Yaşasın Genel-İş Sendikası…” (balikesir24saat)

Bu haber 244 kez okundu.
Ekonomi - 13:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  AYTEKİN YILDIRIM GİBİ!
  CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, atama skandalı ve usulsüzlük iddiaları konusunda kendisini “iftiracı” olarak suçlayan Eğitim Bir Sen Başkanı Mehmet Çabuk’un açıklamasına yıldırım hızında ve şiddetinde çok sert cevap verdi. Mahkeme kararını da açıklamasına ekleyen Aytekin, “Sendika ağası ispat istiyorsan al sana ispat, al sana belge!” dedi. Eğitim- Bir- Sen Balıkesir 1No’lu Şube Başkanı Mehmet […]
 • 02
  SIFIR MI? İKİNCİ EL Mİ?
  AKP çatırdıyor! 2001’de Ecevit’in koalisyon hükümetini vurduğu gibi  yaşanılan kriz de belli ki Erdoğan’ı vuracak. Davutoğlu ve Babacan AKP gemisinin su alan deliklerini büyütmek için var güçleriyle çalışıyorlar.   AKP 1990-2000 arası yolsuzlukların, hortumlamaların, soygunların, faili meçhul cinayetlerin ayyuka çıktığı bir Türkiye’nin en kirli 10 yılının ardından, Yolsuzluk-Yoksulluk ve Yasakları ortadan kaldıracağı söylemiyle iktidara gelmişti. […]
 • 03
  BABA KIZ
  Anlık öfkeler hayatımızı zehrediyor. Araçlara değil, insanlara gerek fren sistemi. ABS, SRS vs yetmez. Hepimizin öfke problemi var. Günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntılar insanların üstünde değirmen taşı sanki. Bir anlık öfkeler, bir anlık kızgınlıklar, bir anlık kendini tutamamalardan nice cinayet işlendi, nice hayat karardı, nice ev yıkıldı, nice kan ve nice göz yaşı… Bugün […]
 • 04
  “İDDİASINI İSPAT EDEMEYEN MÜFTERİDİR”
  Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Recep Kurter’in kriterlere uymadığı ve sınava girmediği halde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Sanat Merkezi’ne müdür yardımcısı olarak atandığı, ardından Okul Aile Birliği paraları ile ilgili usulsüzlük yaptığı iddiaları ile ilgili tartışmalar sürüyor. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in, Kurter’le ilgili iki konuyu TBMM gündemine getirip, Milli Eğitim Bakanı […]
 • 05
  “BİN YILLIK TARİHTEN BİN YILLIK KİTABA”
  Burhaniye Kitap Fuarı “Bin yıllık tarihten, bin yıllık kitaba” temasıyla bu yıl Ören Meydanı’nda kapılarını edebiyatseverlere açıyor. 31 Temmuz – 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarda; yüze yakın yayınevi, elliyi aşkın yazar, gazeteci, sanat insanı, siyaset bilimci ve aydın yer alacak. Ayrıca imza günleri, paneller ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Fuarın onur konuğu Ataol Behramoğlu olacak. […]

YAZARLARIMIZ

 • MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?

  İstanbul halkı 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece tepkisini 23 Haziran seçiminde İmamoğlu’na verdiği açık ara destekle ortaya koydu. Bunun muhalefet ve iktidar üzerinde farklı etkileri olacağı belliydi. Muhalefet sistem değişikliğine odaklanır, umutlanırken AKP içinde Partili Cumhurbaşkanın belirlediği politikalar ilk kez ciddi yoğunlukta tartışılmaya başlandı. AKP’de yol ayrımı daha bir netlik kazandı. İstanbul seçimi sonrası […]
 • BABA KIZ

  Anlık öfkeler hayatımızı zehrediyor. Araçlara değil, insanlara gerek fren sistemi. ABS, SRS vs yetmez. Hepimizin öfke problemi var. Günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntılar insanların üstünde değirmen taşı sanki. Bir anlık öfkeler, bir anlık kızgınlıklar, bir anlık kendini tutamamalardan nice cinayet işlendi, nice hayat karardı, nice ev yıkıldı, nice kan ve nice göz yaşı… Bugün […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “DİNİKÛM PARA İMANIM MANGIR”

  Dini imanı para olanlar için kullanılır. Hani şu her gün bir yenisini duyduğumuz helal haram nutukları atıp el altından milletin parasını iç edenler için. Samimi Müslümanların gerçeği görmeleri için daha ne olması gerekiyor? Sadece Dalaman-Fethiye orman yangınının kısa sürede söndürülemeyişi bile milletin nasıl soyulduğunu anlamaya yeter de artar, ama anlamak isteyene. Orman bakanı Orman yangınlarını […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

  “Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.” İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere […]
 • ‘BALIKESİR HEYETİMİZ’E SORULAR!

  “Balıkesir’in oda başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri ‘birlik’ olup Balıkesir’e yatırımcı çekmek için Ankara’ya çıkarma yaptı” Sanıyorum bugün bir çok yerel gazete bu cümle ile çıkacak. Biz de balikesir24saat olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından servis edilen bültenle birlikte bu önemli ziyareti ve Balıkesir’in T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin radarında olduğunu öğrendik. Tabii ki haberi verdik. Öncesinde “9 […]
 • BALYA-AKBAŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

  Gideceğimiz Balya Akbaş Köyü 5 km mesafede. Köylünün üretimden gelen gücünün yarattığı değerin kıymetini bilen biz iki kardeş son durağımıza bir an önce varmak için hiç mola vermiyoruz. Akbaş Köyü kahvesinde oturup nefes alıyor ve bir orta şekerli kahve içiyoruz. Tanışımız ve eski bir dostumuzu soruyorum. Zafer Akçay. Balıkesir’den emekli olup köyüne dönenlerden . Baba […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • ÜNLÜ- ŞANLI LAK LAKÇILAR LÜP LÜPÇÜLER

  İnsan, boş gezenin boş kalfası olunca; kalfalığın zor zanat olduğuna inanıyorsun. İnanmanın ötesinde,  kendine bir yaşam biçimi olarak seçiyorsun. Ülkemizde emekli olacağına öl daha iyi. Varlığın, vatana millete dert. Kalan tüm ömrün boyunca bakılacaksın. Bakılıyorsan, bakıldığın başına kakılacak. Kendisine ergin, olgun insan dediğimiz insanların başına yük olacaksın. Ortalıkta, itilmiş, kakılmış olarak yaşayıp, ömür vadenin bitmesini […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • NEREYE GİDİYORUZ?..

  Başlığı okudunuz..Sizce nereye gidiyoruz?..Sizin cevabınızı bilmem ama bana göre “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete”..Geçtiğimiz günlerde yazdığım son yazıyı hatırlayın..“Eskiden” demiştim..Eğitimden asayişe; sosyal yaşamdan kültürel erezyona “eskinin” güzelliklerini harmanlayıp günümüzdeki örneklerine atıf da bulunmuştum..Çok da beğeni ile okunmuştu..Bir bölümünde ise;İlkokuldan liseye eğitimden dem vurmuştum.Biz..Yani bizim kuşak..1295 deki “Kadeş Savaşı’nı ” İlkokulda öğrenmiştik…Yurttaşlık bilgisi dersinde “memleket nasıl […]
 • CHP’DE KİRLİ SİYASET ZAMANI

  Geçtiğimiz günlerde bir sahte sosyal medya hesabı üzerinden önce bana, ardından da Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Metin Ok’a saldırıda bulunuldu. İki saldırıda da ortak noktalar çok. Öncelikle benim geçtiğimiz günlerde kent konseyi seçimleri öncesi kaleme aldığım yazıda CHP’nin Barış Tütüncü’yü Murat Ergöz’ün yürütme kurulu listesinden aday göstererek taraf olmasını eleştirmem ve bununla birlikte yıllardır […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • DÜN AYVALIK’TA… VE ÖLÜM…

  Ayvalık’ta hava muhteşem dostlarım…Dün değerli dostum Hüseyin ağbinin daveti üzerine Altınova da mekanındaydım… Dostlarımız ile güzel bir gün geçirdik…Bir ara belediye başkanımız Mesut başkanımız geldi. Halkımız ile dertleşti. Solmuş yüzleri güldürdü…Bundan sonra Ayvalık semt pazarlarında Ayvalık Coğrafi İşaret taşımayan zeytinyağı ve zeytin ürünlerinin satılmaması noktasında zabıta personeline talimatını verdi… Altınova beldemizin sevilen eski belediye başkanımız […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 101.849
  0,00%
 • ALTIN 259.61
  0,17%
 • DOLAR 5.665
  0,17%
 • EURO 6.355
  0,02%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link