100. YIL MEŞALESİNİ SANATÇILAR YAKTI

Yayınlanma Tarihi :
100. YIL MEŞALESİNİ SANATÇILAR YAKTI

Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği’nin Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle Büyükşehir ve Karesi belediyeleri ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkıları ile düzenlediği etkinlikler Kuva-yi Milliye Müzesi bahçesinde başladı.

Açılış konuşmasını yapan Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Rafet Topalak etkinliğe katkıda bulunanlara teşekkür ederken, Cumhuriyetimizin 100. yılını da kutladı. Topalak, “Cumhuriyet halkın kendi kendini idare etmesidir. Cumhuriyet; alın teri, gözyaşı, emektir. Cumhuriyet ayağında çarıkla gezen atalarımızın bastığı topraklara sahip çıktığı yerdir. Vatanı uğruna seve seve canını veren aziz şehitlerimizi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle,  şükranla anıyorum. Hangi millet ilim ve sanatın gelişmesine sahip çıkarsa çağdaş uygarlık düzeyine sanat ve kültürle ulaşır. O da cumhuriyetle olur. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılı kutlu olsun” diye konuştu.

BAFAD’ın halk oyunları gösterisi ile başlayan kutlamalar Balıkesirli ressamların sergisi,  Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi’nin müzik dinletisi ile sürdü.

RESİM SERGİSİ KATILIMCILARI

Resim sergisinde Özdemir Yemenicioğlu (Merhum), Reyhan Kabakçı(Merhume), Ayfer Güneş, Aysel Durmuşoğlu, Ayşe Hilal Bilal, Bahar Akdeniz, Dilek Dindar, Erden Köybaşı, Gönül Ayşe Ataç, Gönül Karaca, Gül Serpil Erdem, Hülya Güler, Kadir Değirmenci, Mehtap Aksoy, Melda Bekki, Mualla Can, Mualla Demir, Mürvet Ay, Nazmiye Mutafoğlu, Nefise Balıbek, Nilgün Kaleli, Nilgün Sezer, Nurgül Can, Semra Ocak, Serhan Kerestecioğlu, Sevim Cingöz, Şeyma Kandil, Ünal Koloğlu’nun eserleri sergilendi.

GELENEKSEL SANATLAR UNUTULMADI

Etkinlikte Neliman Özkarasu ve öğrencileri , vitray çini işletmeciliği, çarpana, dokuma, keçe işleme ve ebru sanatından örnekler sergiledi. Fotoğraf sanatçısı Ahmet Esmer de etkinliğe katılarak, karikatür sanatından örnekleri gösterip, anlattı.

100 LİSELİDEN 100 RESİM

100. Yıl kutlamasında Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Lisesi ve Adnan Menderes Anadolu Lisesi öğrencilerinin resimleri de sergilendi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi de ilgi gördü.

KATILIM ÜST DÜZEYDEYDİ

Etkinliğe sanatçılar ve sanatseverler dışında Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Demokrat Parti’nin “Balıkesirli” İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Aytekin Yılmaz , siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de katıldı.

Sergi 26 Ekim’e dek görülebilir.

İPEK’TEN “BAYRAK” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ

Balıkesir Sanat Derneği’nin 100. Yıl etkinlikleri 26 Ekim perşembe günü Karesi Atatürk Evi’nde fotoğraf sanatçısı ve  Karesi Belediye Meclis üyesi Yüksel İpek‘in “Bayrak” temalı fotoğraf sergisi ile sürecek. Atatürk Evi’nde aynı gün şiir, müzik dinletisi ve Atatürk’le ilgili slayt gösterisi de gerçekleştirilecek.

 

 

YORUM YAP